Kilpailutoiminta

Tulosta

MIESTEN SM-FINAALIT 1972-2018

      finaalin
      ka.
1972 Välierät Paavo Leppäkorpi-Uolevi Bruun 185 - 175  
    Reino Hartman-Paavo Leppäkorpi 183 - 180  
    Eero Mattila-Reino Hartman 195 - 194  
  Loppuottelu Eero Mattila-Pekka Rantanen 187 - 173 184,00
       
1973 Loppuottelu Matti Nieminen-Erkki Jokiniemi 703 - 562 210,83
       
1974 Loppuottelu Lennart Hallberg-Kurt Wahlstedt 438 - 399 209,25
       
1975 Välierät Erkki Hautala-Reijo Eerola 185 - 160  
    Erkki Hautala-Leo Hilokoski 188 - 205  
  Loppuottelu Leo Hilokoski-Martti Skyttä 401 - 437 197,00
       
1976 Välierät Jaakko Pitkänen-Heikki Mikkola 183 - 168  
    Tapio Keiriö-Jaakko Pitkänen 206 - 169  
  Loppuottelu Tapio Keiriö-Tapio Vuorinen 401 - 390 189,63
       
1977 Välierät Kalevi Bruun - Jaakko Pitkänen 180 - 167  
    Tauno Ranta - Kalevi Bruun 195 - 191  
  Loppuottelu Tauno Ranta - Heikki Mikkola 440 - 401 196,75
       
1978 Välierä Hannu Närhi-Niilo Alatalo 353 - 322  
  Loppuottelu Hannu Närhi-Leo Hilokoski 367 - 406 181,00
1979 Ei finaaleja      
       
1980 Välierä Jarmo Puukko-Kurt Wahlstedt 410 - 381  
  Loppuottelu Jarmo Puukko-Olli Kuusela 426 - 459 209,50
       
1981 Välierä Arvi Korhonen-Arjo Harmes 378 - 331  
  Loppuottelu Arvi Korhonen-Antero Östring 377 - 353 179,88
       
1982 Välierä Mikko Kaartinen-Simo Vähäkorpela 448 - 363  
  Loppuottelu Martti Koskela-Mikko Kaartinen 417 - 405 204,13
       
1983 Välierä Hannu Närhi-Ari Ihalainen 399 - 391  
  Loppuottelu Martti Koskela-Hannu Närhi 395 - 384 196,13
       
1984 Välierä Sami Luoto-Hannu Närhi 417 - 374  
  Loppuottelu Sami Luoto-Kimmo Lehtonen 389 - 383 195,38
       
1985 Välierä Pekka Leskinen-Matti Jokinen 345 - 348  
  Loppuottelu Matti Jokinen-Simo Vähäkorpela 345 - 393 178,88
       
1986 Välierä Tom Hahl-Paavo Grönmark 494 - 428  
  Loppuottelu Tapani Peltola-Tom Hahl 412 - 397 216,38
       
1987 Välierä Paavo Grönmark - Raimo Pohjanlahti 494 - 399  
  Loppuottelu Tapani Peltola - Paavo Grönmark 450 - 428 221,38
       
1988 Välierä Pentti Laine - Ari Ihalainen 438 - 352  
  Loppuottelu Pentti Laine - Sami Luoto 386 -406 197,75
       
1989 Välierä Tapani Peltola - Lauri Sollo 428 - 365  
  Loppuottelu Tom Hahl -Tapani Peltola 514 - 436 217,88
       
1990 Välierä Tom Hahl - Pekka Leskinen 401 - 431  
  Loppuottelu Peter Strömberg - Pekka Leskinen 441 - 388 207,63
       
1991 Välierä Jouko Kuossari -Tom Hahl 405 - 414  
  Loppuottelu Tapani Peltola -Tom Hahl 412 - 397 203,50
       
1992 Välierä Jari Kylmänen - Olli Tiainen 392 - 397  
  Loppuottelu Olli Tiainen - Mika Koivuniemi 407 - 491 210,88
       
1993 Välierä Jouni Helminen - Mika Peltoniemi 421 - 321  
  Loppuottelu Jouko Kuossari - Jouni Helminen 395 - 382 189,88
       
1994 Välierä Olli Hossi - Mika Koivuniemi 404 - 417  
  Loppuottelu Hannu Närhi - Mika Koivuniemi 434 - 454 213,63
       
1995 Välierä Mika Lahti - Kari Jehkinen 438 - 368  
  Loppuottelu Mika Koivuniemi-Mika Lahti 521 - 468 224,38
       
1996 Välierä Antti-Pekka Lax - Tapio Vuorinen 406 - 425  
  Loppuottelu Kai Virtanen - Tapio Vuorinen 462 - 405 212,25
       
1997 Välierä Ari Halme - Lasse Lintilä 471 - 422  
  Loppuottelu Kai Virtanen - Ari Halme 439 - 416 218,50
       
1998 Välierä Lasse Lintilä - Petteri Salonen 439 - 427  
  Loppuottelu Antti-Pekka Lax - Lasse Lintilä 402 - 480 218,50
     
1999 Välierä Arvi Korhonen - Antti-Pekka Lax 461 - 442  
  Loppuottelu Kai Virtanen - Arvi Korhonen 473 - 447 227,9
     
2000 Välierä Mika Luoto - Lasse Lintilä 428 - 469 211,25
  Loppuottelu Kimmo Lehtonen - Lasse Lintilä 385 - 408  
     
2001 Välierä Petri Mannonen - Kimmo Lehtonen 427 - 402 217,5
  Loppuottelu Lasse Lintilä - Petri Mannonen 458 - 453  
     
2002 Välierä Kai Virtanen - Pasi Uotila 465 - 441 222,6
  Loppuottelu Jouni Helminen - Kai Virtanen 477 - 398  
     
2003 Välierä Antti-Pekka Lax - Ari Jehkinen 447 - 505 219,9
  Loppuottelu Sami Konsteri - Ari Jehkinen 448 - 359  
     
2004 Välierä Reijo Saarinen - Pasi Paalosalo 447 - 451 217,8
  Loppuottelu Olli Tiainen - Pasi Paalosalo 431 - 413  
     
2005 Välierä Mika Luoto - Petteri Salonen 400 - 363 196,1
  Loppuottelu Lasse Lintilä - Mika Luoto 458 - 348  
     
2006 Välierä Pasi Uotila - Lasse Lintilä 485 - 423 234,4
  Loppuottelu Osku Palermaa - Pasi Uotila 523 - 444  
     
2007 Välierä Jari Ratia - Jouni Helminen 402 - 480 222,5
  Loppuottelu Petteri Salonen - Jouni Helminen 450 - 448  
     
2008 Välierä Joonas Jehkinen - Petri Mannonen 400 - 438 224,8
  Loppuottelu Sami Konsteri - Petri Mannonen 543 - 417  
     
2009 Välierä Mikko Vainio - Kimmo Lehtonen 406 - 415 210,9
  Loppuottelu Ari Savola - Kimmo Lehtonen 461 - 405  
     
2010 Välierä Petri Mannonen - Lasse Lintilä 413 - 371 200,5
  Loppuottelu Pasi Uotila - Petri Mannonen 401 - 419  
     
2011 Välierä Pasi Uotila - Tony Ranta 496 - 401 216,9
  Loppuottelu Sami Konsteri - Pasi Uotila 426 - 412  
       
2012 Välierä Kimmo Lehtonen - Lasse Lintilä 352 - 444 194,4
  Loppuottelu Sami Lampo - Lasse Lintilä 367 - 392  
       
2013 Välierä Sami Konsteri - Kimmo Lehtonen 314 - 503 197,6
  Loppuottelu Timo Alho - Kimmo Lehtonen 297 - 467  
 
2014 Välierä Joonas Jehkinen - Juhani Tonteri 410 - 447 220,3
  Loppuottelu Pasi Uotila - Juhani Tonteri 447 - 458  
         
2015 Välierä Samu Valaranta - Joonas Jehkinen 472 - 467 244,0
  Loppuottelu Joonas Jähi - Samu Valaranta 522 - 491  
         
2016  Välierä

Kari Hurri - Petteri Salonen

477 - 430

225,8

  Loppuottelu

Jari Ratia - Kari Hurri

442 - 457

 
         
2017  Välierä

Jari Ratia - Riku-Petteri Kivelä

379 - 338

193,75

  Loppuottelu

Jari Ratia - Niko Oksanen

399 - 434

 
         
2018 Välierä Petteri Salonen - Jari Ratia 459 - 407 206,0
  Loppuottelu Sami Konsteri - Petteri Salonen 420 - 362  

Mitalistit

Vuosi         Kilpailupaikka Kultaa   Hopeaa   Pronssia  
1939 Hki, Liisank Kullervo Toivonen TK-38, Tampere      
1940 Hki, Liisank Pehr Bäckman KIF, Helsinki Sven Borgström BK-30, Helsinki Guido Lönnfors BK-30, Helsinki
1941 Hki, Liisank Erik Grönstrand IFK, Hki Bruno Sandström KIF, Helsinki H. Suni BKX, Helsinki
1942   SM-kilpailuja ei pelattu        
1943 Helsinki Thomas Bergström BK-30, Hki Kaarlo Kajander OB, Helsinki Gunnar Crawelin HIFK, Helsinki
1944 Helsinki Kauko Ahlström Kehrä, Hki Ragnar Hagelberg BKX, Helsinki Felix Näre HK, Helsinki
1945 Helsinki Holger Andersson KIF,Hki Per Larvanko HIFK, Helsinki Kauko Ahlström Kehrä, Helsinki
1946 Ruusula Kauko Ahlström Kehrä, Hki Nestor Kristoffersson BKX, Helsinki Y. Takasalo JP, Helsinki
1947 Tampere Jaakko Tamminen TP, Tampere Kalle Asukas KePo, Helsinki N. Lomma Pyrintö, Tampere
1948 Helsinki Ossi Vuorio KePo, Hki Kauko Ahlström Kehrä, Helsinki N. Grönroos BKX, Helsinki
1949 Tampere Toivo Hartman KePo, Hki O. Salo TKK, Tampere R. Kivinen A
1950 Helsinki Ossi Sandholm KM-44, Hki Björn Löfgren HIFK, Helsinki Esko Nyyssönen Kehrä, Helsinki
1951 Tampere Lauri Koivula TKK, Tampere Kaarlo Kajander KM-44, Helsinki U. Salmi TKK, Tampere
1952 Lahti Jouko Louhio LK, Lahti J. Fegersten JP, Helsinki U. Tähtinen JP, Helsinki
1953 Turku Ossi Sandholm Old Boys, Hki Rauno Manni Nasta, Tampere Kalle Asukas KePo, Helsinki
1954 Tampere Rauno Manni Nasta, Tampere J. Toivo FF, Tampere Reino Hartman  KePo, Helsinki
1955 Lahti Jalo Westen KePo, Hki K. Kolsi PTK E. Mäkinen TK-38, Tampere
1956 Tampere Kauko Ahlström Kehrä, Hki Matti Nieminen Nasta, Tampere Yrjö Uotinen OKei
1957 Helsinki Kalle Asukas KePo, Hki O. Hulkko RK, Helsinki E. Friman KK, Helsinki
1958 Turku Tauno Nieminen Ässät, Turku M. Ojala  PoKe, Pori U. Virtanen TuPy, Turku
1959 Lahti Jaakko Lillman MKM Tauno Nieminen Ässät, Lahti J. Nenonen Kierre
1960 Tampere Lauri Koivula TP, Tre L. Saxberg HIFK, Helsinki A. Grönros KK, Helsinki
1961 Oulu Helge Nieminen Ratas, Turku K. Ström KePo, Helsinki Erkki Lax PoKe, Pori
1962 Ruusula Teuvo Kivinen Jytky, Kouvola A. Periaho Rukki, Tampere K. Blomqvist V.Ek, Helsinki
1963 Turku Asser Kivinen Säkä, Hml Arvi Tikkanen KS, Helsinki A. Eloranta TuUL, Turku
1964 Lahti Tauno Nieminen Jyrä, Helsinki Jouko Sinerva K-29, Turku Matti Nieminen Nasta, Tampere
1965 Valkeakoski Väinö Siren Kumo, Hämeenlinna P. Jaakkola TuUL, Turku J. Puukko Puijo, Kuopio
1966 Jyväskylä Lauri Ajanto Patteri,  Hki Pentti Virtanen Keila-Sepot, Helsinki Å. Järnström BKX, Helsinki
1967 Tapiola Ossi Niittyvuori Kehrä, Hki Aleksi Palermaa Patteri, Helsinki V. Lehtonen K-29, Turku
1968 Lahti Erkki Lariola TöPa, Hki Timo Ojanen TaKe, Helsinki Niilo Olonen Hyrrä, Helsinki
1969 Tampere Tauno Kokkonen Kirjake, Valkeakoski V. Koski XX, Tampere K. Santala Ränni, Pori
1970 Tampere Wolmar Furu GBK, Kokkola Kosti Kuronen KS, Helsinki Leo Isoksela GB, Helsinki
1971 Lahti Kalevi Ihalainen KS, Hki Kalevi Korppi UPO, Lahti Raimo Pärssinen Esa, Lahti
1972 Turku Eero Mattila TeKe, Riihimäki Pekka Rantanen KoPa, Mänttä Reino Hartman  KePo, Helsinki
1973 Oulu Matti Nieminen Nasta, Tampere Erkki Jokinen RKM, Oulu Topi Tikkala VeiKei, Kemi
1974 Tali Lennart Hallberg Ballmasters, Hki Kurt Wahlstedt GB, Helsinki Erkki Pulkkinen GB, Helsinki
1975 Pori Martti Skyttä Nuppi, Kouvola Leo Hilokoski Ballmasters, Helsinki Erkki Hautala Old Boys, Helsinki
1976 Kuopio Tapio Keiriö Ballmasters, Helsinki Tapio Vuorinen Jyrä, Helsinki Jaakko Pitkänen Tornados, Helsinki
1977 Tampere Tauno Ranta GK, Lahti Heikki Mikkola LK, Lahti Kalevi Bruun Tela, Helsinki
1978 Tali Leo Hilokoski Ballmasters, Hki Hannu Närhi Eka, Heinola Niilo Alatalo Jytky, Kouvola
1979 Kupittaa Hannu Närhi Eka, Heinola Esko Kallio Tupla, Tampere Yrjö Koski Tornados, Helsinki
1980 Pori Olli Kuusela Kehrä, Hki Jarmo Puukko Kolaus, Kuopio Kurt Wahlstedt GB, Helsinki
1981 Tikkurila Arvi Korhonen RKM, Hki Antero Östring  Apollo, Tampere Arjo Harmes Apollo, Tampere
1982 Kuopio Martti Koskela VeiKei, Kemi Mikko Kaartinen TreHu, Helsinki Simo Vähäkorpela Tornados, Helsinki
1983 Tampere Martti Koskela  VeiKei, Kemi Hannu Närhi Kimppa, Mikkeli Ari Ihalainen Kolaus, Kuopio
1984 Oulu Sami Luoto GF, Nokia Kimmo Lehtonen Arrows, Helsinki Hannu Närhi Kimppa, Mikkeli
1985 Lappeenranta Simo Vähäkorpela Ballmasters, Hki Matti Jokinen KoPa, Mänttä Pekka Leskinen Formia, Vantaa
1986 Tapiola / Hki Tapani Peltola Tornados, Hki Tom Hahl Ballmasters, Helsinki Paavo Grönmark Ballmasters, Helsinki
1987 Lahti Tapani Peltola Tornados, Hki Paavo Grönmark Ballmasters, Helsinki Raimo Pohjanlahti Falcons, Lahti
1988 Tampere Sami Luoto GF, Nokia Pentti Laine RC, Pori Ari Ihalainen Kolaus, Kuopio
1989 Kupittaa Tom Hahl Ballmasters, Hki Tapani Peltola Tornados, Helsinki Lauri Sollo CBS, Kokkola
1990 Joensuu Peter Strömberg Tornados, Hki Pekka Leskinen Formia, Vantaa Tom Hahl Ballmasters, Helsinki
1991 Tali Tapani Peltola Tornados, Hki Tom Hahl Ballmasters, Helsinki Jouko Kuossari GB, Helsinki
1992 Pori Mika Koivuniemi Torpedos, Lahti Olli Tiainen RäMe, Lohja Jari Kylmänen GB, Helsinki
1993 Järvenpää Jouko Kuossari GB, Helsinki Jouni Helminen Giants, Pori Mika Peltoniemi CPS, Kokkola
1994 Lahti Mika Koivuniemi Ballmasters, Helsinki Hannu Närhi Kimppa, Mikkeli Olli Hossi Tornados, Helsinki
1995 Lappeenranta Mika Koivuniemi Ballmasters, Helsinki Mika Lahti All Stars, Kouvola Kari Jehkinen Mainarit, Varkaus
1996 Tikkurila Kai Virtanen GB, Helsinki Tapio Vuorinen GB, Helsinki Antti-Pekka Lax Giants, Pori
1997 Oulu Kai Virtanen GB, Helsinki Ari Halme RäMe, Lohja Lasse Lintilä RäMe, Lohja
1998 Tampere Lasse Lintilä RäMe, Lohja Antti-Pekka Lax Giants, Pori Petteri Salonen Tornados, Helsinki
1999 Tali Kai Virtanen GB, Helsinki Arvi Korhonen RKM, Helsinki Antti-Pekka Lax Giants, Pori
2000 Kuopio Lasse Lintilä RäMe, Lohja Kimmo Lehtonen GB, Helsinki Mika Luoto RäMe, Lohja
2001 Kupittaa Lasse Lintilä RäMe, Lohja Petri Mannonen Giants, Pori Kimmo Lehtonen GB, Helsinki
2002 Pori Jouni Helminen Giants, Pori Kai Virtanen GB, Helsinki Pasi Uotila Ailec Team, Helsinki
2003 Joensuu Sami Konsteri RäMe, Lohja Ari Jehkinen Mainarit, Varkaus Antti-Pekka Lax Giants, Pori
2004 Lahti Olli Tiainen RäMe, Lohja Pasi Paalosalo Giants, Pori Reijo Saarinen MeKe, Pori
2005 Lappeenranta Lasse Lintilä RäMe, Lohja Mika Luoto RäMe, Lohja Petteri Salonen TKK, Tampere
2006 Turku Osku Palermaa Patteri,  Hki Pasi Uotila Ailec Team, Helsinki Lasse Lintilä RäMe, Lohja
2007 Pori Petteri Salonen TKK, Tampere Jouni Helminen Bay, Lahti Jari Ratia Torpedos, Lahti
2008 Tampere Sami Konsteri TuWe, Turku Petri Mannonen TKK, Tampere Joonas Jehkinen Mainarit, Varkaus
2009 Vantaa, Flamingo Ari Savola Cosmos, Kokkola Kimmo Lehtonen Tornados, Helsinki Mikko Vainio BC Story, Vantaa
2010 Lahti Petri Mannonen TKK, Tampere Pasi Uotila Ailec Team, Helsinki Lasse Lintilä RäMe, Lohja
2011 Turku Kupittaa Sami Konsteri Bay, Lahti Pasi Uotila Ailec Team, Helsinki Tony Ranta Giants, Pori
2012 Oulu Lasse Lintilä RäMe, Lohja Sami Lampo Giants, Pori Kimmo Lehtonen Tornados, Helsinki
2013 Lappeenranta Kimmo Lehtonen Tornados, Hki Timo Alho TKK, Tampere Sami Konsteri GH, Rauma
2014 Helsinki Tali Juhani Tonteri Bay, Lahti Pasi Uotila Ailec Team, Helsinki Joonas Jehkinen Mainarit, Varkaus
2015 Raisio Joonas Jähi GB, Helsinki Samu Valaranta Giants, Pori Joonas Jehkinen Mainarit, Varkaus
2014 Helsinki Tali Juhani Tonteri Bay, Lahti Pasi Uotila Ailec Team, Helsinki Joonas Jehkinen Mainarit, Varkaus
2015 Raisio Joonas Jähi GB, Helsinki Samu Valaranta Giants, Pori Joonas Jehkinen Mainarit, Varkaus
2016 A

Lahti

Kari Hurri

Ysisata

Jari Ratia

Bay, Lahti

Petteri Salonen

TKK, Tampere

2016 B

Lahti

Marko Löfgren

Eleven, Vantaa

Arttu Reinikainen

Ice-Bowling, Ylä-Savo

Timo Mikkola

Argon, Vantaa

2017 A

Joensuu

Niko Oksanen

All Stars 

Jari Ratia

Bay, Lahti

Riku-Petteri Kivelä 

WRB

2017 B

Joensuu

Markku Loppinen

Uljas, Tampere 

Sami Johansson 

Eleven, Vantaa 

Tapani Sarjanoja

OPS, Oulu 

2018

Tampere

Sami Konsteri

Bay, Lahti

Petteri Salonen

TKK, Tampere

Jari Ratia

Bay, Lahti

Miesten SM-parikilpailun mitalistit

       
Vuosi     sarjat tulos ka.
1939 IFK, Turku   2 x 4 1671 208,9
1940      
1941 HIFK, Helsinki Erik Grönstrand - Bergholm 2 x 4 1595 199,4
1942 SM-kilpailuja ei pelattu      
1943 Old Boys, Helsinki Emil Cedergren - Kaarlo Kajander 2 x 4 1648 206,0
1944 HK, Helsinki Felix Näre - Palmio 2 x 4 1668 208,5
1945 Old Boys, Helsinki F. Westerberg - Emil Cedergren 2 x 4 1656 207,0
1946 Kehrä, Helsinki Kauko Ahlström - Juho Petäjä 2 x 8 3343 208,9
1947 KePo, Helsinki Kalle Asukas - Tauno Hartman 2 x 8 3318 207,4
1948 KePo, Helsinki Kalle Asukas - Ossi Vuorio 2 x 8 3151 196,9
1949 KePo, Helsinki Kalle Asukas - O.Vuorinen 2 x 8 3072 192,0
1950 KM-44, Helsinki Holger Andersson - K. Kajander 2 x 8 3036 189,8
1951 KM-44, Helsinki K. Kajander - Odin Koskinen 2 x 8 3033 189,6
1952 K-45, Helsinki O. Virtanen - O. Kuosmanen 2 x 8 3134 195,9
1953 TK-38, Tampere J. Jiukas - E. Kallio 2 x 8 2989 186,8
1954 Nasta, Tampere Pekka Pietilä - Matti Nieminen 2 x 8 3001 187,6
1955 KM-44, Helsinki Jaakko Mattila - Odin Koskinen 2 x 8 3298 206,1
1956 Nasta, Tampere T. Löytömäki - A. Viitanen 2 x 4 1651 206,4
1957 RK, Helsinki O. Hulkko - K. Carlsson 2 x 8 3207 200,4
1958 Ässät, Turku T. Nieminen - M. Heersalo 2 x 8 3147 196,7
1959 Ässät, Turku T. Nieminen - K. Salonen 2 x 8 3277 204,8
1960 TP, Tampere L. Koivula - J. Räty 2 x 8 3290 205,6
1961 PoKe. Pori Erkki Lax - Tauno Mäkelä 2 x 8 3248 203,0
1962 Jytky, Kouvola T. Kivinen - A. Jaaksi 2 x 8 3208 200,5
  Rukki, Tampere A. Periaho - V. Kiltti   3171 198,2
  K-Sepot Helsinki Arvi Tikkanen - Eino Koskinen   3152 197,0
1963 Karsa, Pori Jorma Paalosalo - Reino Paalosalo 2 x 8 3155 197,2
  Ässät, Turku K. Salonen - M. Heersalo   3109 194,3
  PoKe, Pori Erkki Lax - Tauno Mäkelä   3093 193,3
1964 Kehrä, Helsinki Uuno Tuomi - Benito Busi 2 x 8 3240 202,5
  Jyrä, Helsinki Tauno Nieminen - Kalevi Ihalainen    3179 198,7
  Taksi-Keilaajat, Kotka S. Koskunen - R. Heino   3140 196,3
1965 Ässä, Lahti Eero Walden - R. Eerola 2 x 8 3226 201,6
  AX, Helsinki Olavi Lindqvist - K. Hukka   3208 200,5
  Kumo, Hämeenlinna V. Siren - O. Lauttia   3193 199,6
1966 Helsingin Keilaajat Timo Suviranta - Lasse Larne 2 x 8 3185 199,1
  Valtti, Lahti K. Pajunen - N. Kari   3139 196,2
  LK, Lahti A. Salminen - U. Nuotio   3135 195,9
1967 Tupla, Tampere Koppinen - Koski 2 x 8 3320 207,5
  Patteri, Helsinki Antti Selin - Aleksi Palermaa   3244 202,8
  KalKe, Lappeenranta Pentti Kekola - K. Nieminen   3232 202,0
1968 HKV, Helsinki Elovaara - Vihmanen 2 x 8 3239 202,4
  Kiila, Hämeenlinna Veikko Tuominen - K. Ström   3231 201,9
  TaKe, Helsinki Mattila - Ojanen   3227 201,7
1969 Tu-We, Turku Virtanen - Elo 2 x 8 3115 194,7
  XX, Tampere Koski - Kallio   3078 192,4
  KeKot, Kotka Koiso - Borg   3069 191,8
1970 Kehrä, Helsinki Uuno Tuomi - Saaristo 2 x 8 3171 198,2
  Keila-Sepot, Helsinki Esko Nyyssönen - Soinio   3167 197,9
  Kipparit, Jyväskylä Sillgren - Mänttäri   3150 196,9
1971 Karsa, Pori Martti Lamminen - Reino Paalosalo 2 x 8 3250 203,1
  Potti, Valkeakoski Tauno Kokkonen - Sulo Hoivasilta   3210 200,6
  GB, Helsinki Erkki Pulkkinen - Leo Isoksela   3206 200,4
1972 Patteri, Helsinki Alpo Honkasalo - Raimo Konkola 2 x 8 3426 214,1
  BK-30, Helsinki Olof Kullberg - Lars Söderlund   3298 206,1
  Pyrintö, Tampere Bjarne Ermilä - Kalevi Mäkinen   3266 204,1
1973 Nasta, Tampere Paavo Marjamäki - Kalevi Laine 2 x 8 3178 198,6
  Nasta Tampere Matti Nieminen - P. Myllymäki   3135 195,9
  LaKe, Lampinsaari I. Kallio - Kokko   3119 194,9
1974 BT, Helsinki Asko Koskela - Mauno Ylimäki 2 x 3 1357 226,2
  Ballmasters, Helsinki Niilo Olonen - Lennart Hallberg   1355 225,8
  Nasta, Tampere Paavo Leppäkorpi - Matti Nieminen   1338 223,0
1975 BT, Helsinki Mauno Ylimäki - Kalevi Ihalainen 2 x 3 1296 216,0
  KoPa, Mänttä Antti Jatkola - Arvo Utukka   1290 215,0
  Apollo, Tampere Matti Rapola - Pentti Hanski   1281 213,5
1976 KoPa, Mänttä Ari Leppälampi - Rauno Niemi 2 x 3 1288 214,7
  GK, Lahti Tauno Ranta - Pauli Jussila   1264 210,7
  Veijarit, Tampere Markku Periaho - Leo Salminen   1245 207,5
1977 GK,Lahti Tauno Ranta - Pauli Jussila 2 x 3 1370 228,3
  WF, Pori Pentti Kaipio - Jorma Kanerva   1283 213,8
  Tela, Helsinki Kalevi Bruun - Osvald Turunen   1268 211,3
1978 MaKe, Helsinki Esko Saarinen - Paavo Laine 2 x 3 1300 216,7
  Keila-Sepot, Helsinki Ojanperä - Häkkinen   1295 215,8
  Siniset, Riihimäki Mantere - Kiuru   1284 214,0
1979 HVV, Helsinki Erik Sohlberg - Matti Lahtinen 2 x 3 1290 215,0
  Ballmasters, Helsinki Leo Hilokoski - Timo Suviranta   1275 212,5
  Apollo, Tampere Arjo Harmes - Pentti Laine   1270 211,7
1980 Kehrä, Helsinki Olli Kuusela - Heikki Sarso 2 x 9 3706 205,9
  VeiKei, Kemi Martti Koskela - Risto Kallinen   3702 205,7
  TreHu, Helsinki Mika Reinikainen - Mikko Kaartinen   3634 201,9
1981 KS, Helsinki Hemming Mannila - Aarne Nilsson 2 x 3 1272 212,0
  CR, Turku Heikki Viitanen - Jarmo Tammi   1266 211,0
  RKM, Helsinki Reijo Rasijärvi - Arvi Korhonen   1425 237,5
1982 LoKe, Lohja Pekka Ojala - Jari Abrahamsson 2 x 3 1346 224,3
  Kolaus, Kuopio Jere Rautakoski - Ari Ihalainen   1334 222,3
  Mainarit, Kuopio Kari Jehkinen - Tapio Toivoniemi   1297 216,2
1983 Formia, Vantaa Arto Ravander - Jussi Paasonen 2 x 3 1317 219,5
  OLS, Oulu Leinonen - Kärki   1280 213,3
  IKE, Kuusankoski Sundberg - Merehinen   1268 211,3
1984 Arrows, Helsinki Peter Strömberg - Kimmo Lehtonen 2 x 3 1334 222,3
  Ballmasters, Helsinki Timo Latvala - Timo Suviranta   1278 213,0
  MF, Tampere Onni Mensonen - Mika Koivuniemi   1258 209,7
1985 RauKe, Raahe Esko Luoto - Hannu Pesonen 2 x 3 1328 221,3
  FB, Tammisaari Edgar Björklund - Stefan Friman   1327 221,2
  JP, Helsinki Kari Seppä - Martti Kyllönen   1324 220,7
1986 Tornados, Helsinki Tapani Peltola - Ailo Uotila 2 x 3 1386 231,0
  HVV, Helsinki Jussi Kaurola - Kari Komulainen   1310 218,3
  HVV, Helsinki Kalevi Aalto - Ari Wakkari   1292 215,3
1987 Ballmasters, Helsinki Tom Hahl - Paavo Grönmark 2 x 3 1358 226,3
  HVV, Helsinki Antti Huumonen - Kari Komulainen   1325 220,8
  In-Bowling, Helsinki Kari Nenonen - Karl-Erik Palomäki   1293 215,5
1988 CR, Turku Kai Salo - Tero Nordblom 2 x 3 1341 223,5
  RäMe, Lohja Kimmo Linden - Olli Tiainen   1320 220,0
  Alfa BC, Raisio Reijo Halme - Timo Murto   1291 215,2
1989 RäMe, Lohja Martti Toivonen - Seppo Eskolin 2 x 3 1369 228,2
  Purilaat, Savonlinna Seppo Räisänen - Vesa Räisänen   1349 224,8
  Nuppi, Kouvola Martti Skyttä - Matti Väkevä   1323 220,5
1990 BF, Heinola Keijo Laitinen - Kimmo Lahtinen 2 x 3 1452 242,0
  Formia, Vantaa Jari Leinonen - Pekka Leskinen   1364 227,3
  Alfa BC, Raisio Juha Maja - Ari Halme   1346 224,3
1991 Ballmasters, Helsinki Simo Vähäkorpela - Tom Hahl 2 x 3 1419 236,5
  RäMe, Lohja Olli Tiainen - Lasse Lintilä   1361 226,8
  K-12, Lohja Jari Abrahamsson - Erkki Helander   1360 226,7
1992 RäMe, Lohja Olli Tiainen - Lasse Lintilä 2 x 3 1390 231,7
  Formia, Vantaa Kari Nieminen - Pekka Leskinen   1385 230,8
  TKK, Tampere Sauli Ristanen - Jukka-Pekka Lahti   1375 229,2
1993 Giants, Pori Antti-Pekka Lax - Jouni Helminen 2 x 3 1383 230,5
  Siniset, Riihimäki Tapio Luotonen - Matti Lepistö   1331 221,8
  C.B., Närpiö Stefan Ekroos - Torolf Sjögård   1328 221,3
1994 Giants, Pori Antti-Pekka Lax - Jouni Helminen 2 x 3 1449 241,5
  Mainarit, Leppävirta Ari Ihalainen - Pasi Lehtonen   1423 237,2
  Kehrä, Helsinki Simo Vähäkorpela - Mikko Kaartinen   1411 235,2
1995 All Stars, Kouvola Mika Oksanen - Jarmo Ahokas 2 x 6 2741 228,4
  Alfa BC, Raisio Marko Sonkkila - Lasse Eriksson   2700 225,0
  All Stars, Kouvola Petri Mannonen - Mika Lahti   2679 223,3
1996 Mainarit, Leppävirta Ari Jehkinen - Kari Jehkinen 2 x 6 2765 230,4
  RäMe, Lohja Marko Saarni - Seppo Eskolin   2728 227,3
  TKK, Tampere Petri Mannonen - Jarkko Paavola   2708 225,7
1997 GB, Helsinki Tapio Vuorinen - Jouko Kuossari 2 x 6 2653 221,1
  Ballmasters, Helsinki Olli Kiuru - Paavo Grönmark   2649 220,8
  VeiKei, Kemi Matti Kalliosalo - Markku Petäjämaa   2639 219,9
1998 All Stars, Kouvola Mika Oksanen - Joni Lappalainen 2 x 6 2609 217,4
  Tornados, Helsinki Petteri Salonen - Olli Hossi   2572 214,3
  CR, Turku Sami Pippuri - Tommi Teivainen    2557 213,1
1999 TKK, Tampere Kai Partanen - Matti Jokinen 2 x 6 2818 234,8
  RäMe, Lohja Mika Luoto - Ari Halme   2800 233,3
  GB, Helsinki Jari Kylmänen - Teemu Raatikainen   2789 232,4
2000 GF, Tampere Mika Pajunen - Vesa Villman 2 x 6 2806 233,8
  RäMe, Lohja Mika Luoto - Ari Halme   2794 232,8
  RäMe, Lohja Lasse Lintilä - Jussi Turtiainen   2787 232,3
2001 Giants, Pori Petri Mannonen - Jouni Helminen 2 x 6 2863 238,6
  GB, Helsinki Kimmo Lehtonen - Jouko Kuossari   2694 224,5
  RäMe, Lohja Lasse Lintilä - Jussi Turtiainen   2689 224,1
2002 Giants, Pori Petri Mannonen - Jouni Helminen 2 x 6 2756 229,7
  Royal Flush, Vantaa Kimmo Nicklen - Stefan Kuutti   2690 224,2
  Mainarit, Varkaus Ari Jehkinen - Juha Immonen   2667 222,3
2003 RäMe, Lohja Mika Luoto - Sami Konsteri 2 x 8 3576 223,5
  GB, Helsinki Teemu Raatikainen - Kai Virtanen   3442 215,1
  Mainarit, Varkaus Ari Jehkinen - Juha Immonen   3403 212,7
2004 Walki Team, Vlk Aarne Tuominiemi - Rauli Heikkinen 2 x 8 3559 222,4
  Prime BC, Vantaa Toni Toivonen - Esa Rantala   3497 218,6
  Ailec Team, Helsinki Pasi Uotila - Petri Römark    3450 215,6
2005 RäMe, Lohja Mika Luoto - Sami Luoto 2 x 8 3420 213,8
  TKK, Tampere Petteri Salonen - Matti Jokinen   3403 212,7
  Giants, Pori Antti-Pekka Lax - Jouni Helminen    3365 210,3
2006 TKK, Tampere Matti Virta - Timo Alho 2 x 8 3518 219,9
  RäMe, Lohja Olli Tiainen - Lasse Lintilä   3446 215,4
  Patteri, Helsinki Toni Palermaa - Osku Palermaa   3372 210,8
2007 Torpedos, Lahti Jarmo Ahokas - Jari Ratia 2 x 8 3788 236,8
  GB, Helsinki Kai Virtanen - Teemu Raatikainen   3737 233,6
  Mainarit, Varkaus Ari Jehkinen - Juha Immonen   3716 232,3
2008 Giants, Pori Antti-Pekka Lax - Pasi Paalosalo 2 x 8 3859 241,2
  TKK, Tampere Petteri Salonen - Petri Mannonen   3798 237,4
  Ailec Team, Helsinki Teemu Asplund - Pasi Uotila   3738 233,6
2009 Patteri, Helsinki Osku Palermaa - Markku Petäjämaa 2 x 8 3733 233,3
  Tornados, Helsinki Olli Kovanen - Peter Strömberg   3684 230,3
  ET, Kotka Joni Lappalainen - Tommi Honkanen   3618 226,1
2010 Tornados, Helsinki Magnus Lönnroth - Kert Truus 2 x 8 3542 221,4
  GB, Helsinki Kai Virtanen - Teemu Raatikainen   3468 216,8
  Patteri, Helsinki Osku Palermaa - Markku Petäjämaa   3435 214,7
2011 Bay Lahti Jouni Helminen - Jarmo Ahokas 2 x 8 3755 234,7
  GB, Helsinki Olli Pakonen - Miikka Vaarala   3738 233,6
  RäMe, Lohja Mikko Hirvonen - Olli Tiainen   3669 229,3
2012 Giants, Pori Sami Lampo - Riku-Petteri Kivelä 2 x 8 3413 213,3
  Giants 2, Pori Tony Ranta - Samu Valaranta   3360 210,0
  GH, Rauma Ilkka Savolainen - Markus Lahtinen   3345 209,1
2013 TKK, Tampere Timo Alho - Petteri Salonen 2 x 8 3797 237,3
  Tornados, Helsinki Kimmo Lehtonen - Tatu Lehtonen   3739 233,7
  TKK, Tampere Mikko Hirvonen - Sami Lampo   3724 232,8
2014 Mainarit, Varkaus Joonas Jehkinen - Ari Jehkinen 2 x 8 3609 225,6
  Tornados, Helsinki Kimmo Lehtonen - Tatu Lehtonen   3528 220,5
  TKK, Tampere Timo Alho - Petteri Salonen   3484 217,8
2015 Giants, Pori Samu Valaranta - Tony Ranta 2 x 8 3774 235,9
  KK-Turistit, Salo Kimmo Virtanen - Mikko Kaisti   3656 228,5
  GB, Helsinki Arttu Sadeharju - Joonas Jähi   3638 227,4
2016

Ailec Team, Helsinki

Olli Pakonen - Pasi Uotila

2 x 8 3670 229,4
 

TKK, Tampere

Timo Alho - Jussi Turtiainen

  3618 226,1
 

TKK, Tampere

Sami Lampo - Petteri Salonen

  3587 224,2
2017

All Stars, Kouvola

Santtu Tahvainainen - Niko Oksanen

2 x 8 3579 223,7
 

Bay, Lahti

Sami Konsteri - Jari Ratia

  3538 221,1
 

TKK, Tampere

Petteri Salonen - Timo Alho

  3490 218,1
2018

TPS, Turku

Samu Valaranta - Jesse Kallio

2 x 8 3511 219,4
  TKK, Tampere Petteri Salonen - Sami Lampo   3481 217,6
  Ysisata, Varkaus Jari Hurri - Kari Hurri   3439 215,0
   
   

Miesten SM-joukkuekilpailun mitalistit

Vuosi     sarjat tulos ka.
1939 HK, Helsinki O. Näkki - P. Palmio - A. Hämäläinen - B. Dahlström - U. Aulanne 5 x 4 3812 190,6
1940 Old Boys, Helsinki Oscar Holm - Kaarlo Kajander - Y. Nordling - Emil Cedergren - C. Nilsson 5 x 4 3618 180,9
1941 HIFK, Helsinki Erik Grönstrand - A. Bergholm - Johan Forsberg - E. Söderström - Runar Ottosson 5 x 4 3743 187,2
1942 SM-kilpailuja ei pelattu      
1943 Old Boys, Helsinki Kaarlo Kajander - Koskinen - Emil Cedergren - Oscar Holm 4 x 4 3228 201,8
1944 Kehrä, Helsinki Ossi Rosokivi - Kauko Ahlström - Juho Petäjä - Peltonen 4 x 4 3290 205,6
1945 HIFK, Helsinki Erik Grönstrand - Björn Löfgren - Runar Ottosson - H. Wikström 4 x 4  3191 199,4
1946 Kaato, Lahti H. Helenius - E. Laaksonen - P. Frisk - M. Meritähti 4 x 4 3296 206,0
1947 BK-30, Helsinki O. Lönnfors - Nik Urbanovicz - Sven Borgström - E. Markelin 4 x 4  3285 205,3
1948 Haka, Lahti A. Paldanius - P. Mattinen - N. Mattila - U. Soininen 4 x 4 2892 180,8
1949 HKV, Helsinki Yrjö Halme - A. Arento - U. Keinänen - O. Tuominen 4 x 8 6215 194,2
1950 KM-44, Helsinki J. Alho - O. Koskinen - K. Heinemann - K. Kajander 4 x 8 6132 191,6
1951 Old Boys, Helsinki O. Leikas - J. Hurmerinta - B. Flythström - F. Westerberg 4 x 8 5934 185,4
1952 TK-38, Tampere K. Mäkinen - M. Palo - E. Kallio - M. Järvinen 4 x 8 5868 183,4
1953 KePo, Helsinki Kalle Asukas - E. Lindqvist - T. Hartman - Lauri Alen 4 x 8 6307 197,1
1954 Nasta, Tampere Matti Nieminen - R. Manni - Pekka Pietilä - A. Jokinen 4 x 8 6250 195,3
1955 TK-38, Tampere U. Raatikka - E. Kallio - M. Palo - J. Liukas 4 x 8 6143 192,0
1956 Kehrä, Helsinki Kauko Ahlström - Esko Nyyssönen - Onni Kytö - K. Salo 4 x 4 3120 195,0
1957 KePo, Helsinki Kalle Asukas - Lauri Alen - Reino Hartman - A.Vuorio 4 x 8 6318 197,4
1958 KM-44, Helsinki Odin Koskinen - Osmo Koivunen - J. Alho - Risto Salenius 4 x 8 6056 189,3
1959 MKM, Myllykoski J Lillman - A. Kinnunen - U. Lavenius - Ola Tynnilä 4 x 8 6299 196,8
1960 Atlas, Tampere M. Suomela - P. Suonpaa - A. Peltonen - P. Suutala 4 x 8 6416 200,5
1961 PoKe, Pori Erkki Lax - Tauno Mäkelä - T. Noroste - K. Karjalainen 4 x 8 6287 196,5
1962 KS, Helsinki Pentti Virtanen - Arvi Tikkanen - Eino Koskinen - Urpo Lalin 4 x 8 6210 194,1
  TuWe, Turku U. Virtanen - V. Nummila - V. Lehtonen - A. Salokangas    6155 192,3
  KePo, Hki Einar Lindström - Helge Illak - Kalle Asukas - Reijo Virtapuro   6146 192,1
1963 KePo, Helsinki Reino Hartman - Kalle Asukas - Reijo Virtapuro - Einar Lindström 4 x 8 6068 189,6
  Ässät, Turku K. Salonen - M. Heersalo - L. Remi - T. Tuomala   6060 189,4
  TuVe, Turku U. Virtanen - T. Veranen - V. Heinonen - V. Lehtonen   6005 187,7
1964 Kehrä, Helsinki Uuno Tuomi - B.Busi - Esko Nyyssönen - Onni Kytö 4 x 8 6184 193,3
  Taksi-Keilaajat, Kotka S. Kosunen - R. Heino -T. Kähkönen - A. Mantere   6136 191,8
  PoKe, Pori Y. Pehkonen - Tauno Mäkelä - Olli Karjalainen - Erkki Lax   6047 189,0
1965 Karsa, Pori R. Käppi - Jorma Paalosalo - R. Paalosalo - T. Laakso 4 x 8  6231 194,7
  KuMo, Hämeenlinna Väinö Siren - O. Lauttia - E. Stenman - A. Tiukkanen   6174 192,9
  PoKe, Pori Olli Karjalainen - Erkki Lax - Matti Tainio - Tauno Mäkelä   6166 192,7
1966 Jyrä, Helsinki Kalevi Ihalainen - P. Salenius - Jarmo Puukko - J. Teuri 4 x 8 6184 193,3
  Sepot, Jyväskylä J. Vikkula - I. Salavamäki - P. Elomaa - P. Koskinen    6131 191,6
  Patteri, Helsinki Lauri Ajanto - Antti Selin - Jorma Sarkkinen - Pentti Tanner   6127 191,5
1967 Tupla, Tampere Pentti Koppinen - Koski - Esko Kallio - Saarinen 4 x 8 6294 196,7
  MBA, Helsinki Sundqvist - Paakki - Linkala - Ahvala   6288 196,5
  Kaato, Lahti K. Salminen - K. Laine - P. Vassinen - S. Aalto   6260 195,6
1968 PoKe, Pori Tauno Mäkelä - Erkki Lax - Olli Karjalainen - Pehkonen 4 x 8 6288 196,5
  Kiila, Hämeenlinna Veikko Tuominen - Ström - Sirkka - Tuokko   6273 196,0
  Nasta, Tampere Kalevi Salo - Suminen - Simo Lintula - Paavo Marjamäki   6262 195,7
1969 K-Sepot, Helsinki P. Virtanen - Kalevi Ihalainen - Jaakko Simpanen - Lasse Koski 4 x 8 5964 186,4
  XX, Tampere Pentti Koppinen - Esko Kallio - V. Koski - V. Siponen   5948 185,9
  Ballmasters, Hki Erkki Lariola - Pentti Koivula - Timo Suviranta - Olavi Laitinen   5924 185,1
1970 MaKe, Helsinki Heinonen - Nyqvist - Tolin - Saarinen 4 x 8 6220 194,4
  Kehrä, Helsinki Tuomi - Saaristo - Syrjälä - Salo   6117 191,2
  Nasta, Tampere Matti Nieminen - Raivio - Kalevi Salo - Suominen   6109 190,9
1971 GB, Helsinki Erkki Pulkkinen - Leo Hilokoski - Kurt Wahlstedt - Leo Isoksela 4 x 8 6331 197,8
  HakPa, Helsinki Olof Boström - Kustaa Rautalin - Antero Keltanen - Leo Soikkeli   6215 194,2
  Keila-Sepot, Hki Kalevi Ihalainen - Esko Nyyssönen - Pentti Niemelä - Jaakko Simpanen   6208 194,0
1972 GB, Helsinki Erkki Pulkkinen - Leo Hilokoski - Kurt Wahlstedt - Jussi Paasonen 4 x 8 6402 200,1
  Patteri, Helsinki Raimo Konkola - Alpo Honkasalo - Antti Selin - Tarmo Nummela   6388 199,6
  Potti, Valkeakoski Tauno Kokkonen - Lennart Jukka - Sulo Hoivassilta - Pentti Sulkio   6369 199,0
1973 Keila-Pojat, Helsinki Reino Hartman - Seppo Ramberg - Jalo Vesten - Pentti Salonen 4 x 8 6079 190,0
  Keila-Sepot, Helsinki Risto Kuula - Matti Kannas - Aimo Flink - Veijo Häkkinen   6026 188,3
  RKM, Helsinki Reijo Rasijärvi - Elias Alho - Pauli Ryhänen - Mauri Kulmala   6014 187,9
1974 GB, Helsinki Aimo Koskela - Leo Hilokoski - Paavo Grönmark - Jussi Paasonen 4 x 3 2524 210,3
  Western Fellows, Pori Ville Rintala - Olli-Pekka Laikkala - Ilari Perälä - Kari Mähönen   2478 206,5
  Keila-Sepot, Helsinki Uolevi Bruun - Kalevi Bruun - Lasse Koski - Hemming Mannila   2477 206,4
1975 PoKe, Pori Erkki Lax - Olli Karjalainen - Kauko Santala - Tauno Mäkelä 4 x 3 2438 203,2
  KaiKei, Jämsänkoski Kaarlo Mustajärvi - Usko Huttunen - Osmo Mäkinen - Veli-Pekka Uimonen   2434 202,8
  Keila-Sepot, Helsinki Uolevi Bruun - Kalevi Bruun - Lasse Koski - Hemming Mannila   2414 201,2
1976 CR, Turku Jorma Salminen - Timo Murto - Pekka Hällström - Lasse Remi 4 x 3 2453 204,4
  Manset, Tampere Matti Virtanen - Hemmo Uuttu - Seppo Syrjänen - Markku Salminen   2392 199,3
  Jytky, Kouvola Niilo Alatalo - Esa Pietiläinen - Jaakko Haavisto - Anssi Laurila   2382 198,5
1977 MIFK, M:hamina Robert Kvarnström - Hilding Mattson - Gösta Bryggman - Bert Lundberg 4 x 3 2429 202,4
  Nasta, Tampere Kalevi Salo - Raimo Rantanen - Reijo Hovilainen - Aulis Juvela   2403 200,3
  Silver Club, Turku Kalevi Kautonen - Turkka Palken - Ulf Lundgren - Karri Salervo   2386 198,8
1978 GB, Helsinki Kalevi Aalto - Paavo Grönmark - Jukka Tuominen - Aimo Koskela 4 x 3 2541 211,8
  TreHu, Helsinki Juhani Heikkilä - Mika Reinikainen - Sam Anker - Meriluoto   2462 205,2
  Penninki, Helsinki Hiilosvuo - Siik - Porkka - Siimelä   2396 199,7
1979 Hookers, Hyvinkää Olavi Tilles - Esko Kuparinen - Antti Luoto - Kai Hilden 4 x 3 2500 208,3
  TuWe, Turku Leo Eriksson - Kalevi Rantanen - Niilo Elo - Kari Vänni   2470 205,8
  All Stars, Kouvola Jaakko Haavisto - Matti Kylmänen - Lasse Salminen - Esa Pietiläinen   2452 204,3
1980 Ballmasters, Helsinki Niilo Olonen - Paavo Grönmark - Leo Hilokoski - Pekka Lundström 4 x 9 7228 200,8
  Keilaveljet, Helsinki Raimo Huikuri - Kustaa Hirvelä - Urpo Tiilikainen - Voitto Lahtinen   7112 197,6
  Kehrä, Helsinki Olli Kuusela - Heikki Sarso - Rauno Laakso - Väinö Saarinen   7090 196,9
1981 MaKe, Helsinki Esko Saarinen-Pentti Leinonen-Paavo Laine-Aarre Lohi 4 x 3 2385 198,8
  KalKe, Kuopio Raimo Turunen - Anssi Ilovaara - Tuomo Kekäläinen - Toivo Kykkänen   2357 196,4
  TreHu, Helsinki Mikko Kaartinen - Mika Reinikainen - Juhani Heikkilä - Teemu Raatikainen   2356 196,3
1982 Kiisto, Vaasa Heikki Laiho-Kari Nieminen-Pentti Kinnunen-Pentti Muurimäki 4 x 3 2493 207,8
  TreHu, Helsinki Sam Anker - Mikko Kaartinen - Teemu Raatikainen - Mika Reinikainen   2475 206,3
  Mainarit, Kuopio Jukka Supinen - Kari Jehkinen - Tapio Toivoniemi - Taito Sinervo   2449 204,1
1983 TPS, Turku Kaseniemi-Kurvinen-Hoffren-Korhonen 4 x 3 2418 201,5
  Silver Club, Turku Söderholm - Aarnio - Salervo - Kaj Sveholm   2415 201,3
  BB, Turku Sorsimo - Jorma Rantanen - Leppä - Keijo Roine   2407 200,6
1984 PoKe, Pori Antti-Pekka Lax-J.Forsten-Pasi Paalosalo-Jussi Salo 4 x 3 2497 208,1
  GF, Nokia Heikki Luoto - Sami Luoto - Rauno Haapanen - Eero Elsilä   2416 201,3
  Veljet, Helsinki K. Peltonen - R. Taajaranta - Kari Nenonen - R. Huikuri   2374 197,8
1985 Alfa BC, Raisio Reijo Halme-Ari Halme-Kari Murtomäki-Jouni Setälä 4 x 3 2526 210,5
  Erä, Helsinki Esa Nieminen - Pekka Laine - Pekka Salonen - Asko Nuutinen   2524 210,3
  Patteri, Helsinki Markku Ahonala - Markku Laine - Seppo Sutinen - Tapani Peltola   2504 208,7
1986 Tornados, Helsinki Tapani Peltola-Sam Anker-Ailo Uotila-Topi Berg 4 x 3 2617 218,1
  Arrows, Helsinki Jaakko Pitkänen - Pekka Meriluoto - Juha Vasama - Taisto Kokkonen   2538 211,5
  VeiKei, Kemi Raimo Niva - Martti Koskela - Pekka Kraatari - Risto Kallinen   2463 205,3
1987 Tornados, Helsinki Tapani Peltola-Kimmo Lehtonen-Sam Anker-V-P. Johansson 4 x 3 2568 214,0
  Falcons, Lahti Raimo Pohjalahti - Pekka Tuominen - Pertti Lantta - Ville Kivilompolo   2458 204,8
  Mainarit, Varkaus Ari Jehkinen - Kari Jehkinen - Harri Manninen - Jukka Supinen   2454 204,5
1988 KoPa, Mänttä Sauli Ristanen-Markku Jänismäki-Ilkka Jatkola-Rauno Niemi 4 x 3 2464 205,3
  Ballmasters, Helsinki Paavo Grönmark - Tom Hahl - Simo Vähäkorpela - Mikko Kaartinen   2451 204,3
  HVV, Helsinki Lauri Seppänen - Kari Komulainen - Jan Koski - Antti Huumonen   2426 202,2
1989 Kimppa, Mikkeli Rauno Haapanen - Asko Pippuri - Juhani Lankinen - Hannu Närhi 4 x 3 2521 210,1
  TaKe, Helsinki Raimo Konkola - Christer Lindgren - Kauko Toivonen - Tauno Järvinen   2513 209,4
  GH, Rauma Ilkka Leskinen - Matti Pertola - Raimo Savinainen - Sulo Väänänen   2479 206,6
1990 Tornados, Helsinki Olli Hossi-Timo Roiha-Peter Strömberg-Tapani Peltola 4 x 3 2751 229,3
  Alfa BC, Raisio Timo Murto - Lasse Eriksson -Juha Maja- Ari Halme   2524 210,3
  Ballmasters, Helsinki Seppo Heinonen - Simo Vähäkorpela - Tom Hahl - Paavo Grönmark    2513 209,4
1991 GB, Helsinki Timo Raatikainen - Teemu Raatikainen - Jari Kylmänen - Mika Koivuniemi 4 x 3 2640 220,0
  Jyrä, Helsinki Erkki Meri - Heimo Lehkonen - Jouko Kuossari - Kai Virtanen   2571 214,3
  KM-44, Helsinki Olavi Holopainen - Hannu Tuovinen - Kalevi Aalto - Pertti Koivunen    2566 213,8
1992 Tornados, Helsinki Timo Salminen - Timo Roiha - Jari Jonasson - Sam Anker 4 x 3 2569 214,1
  RäMe, Lohja Toivo Peltoniemi - Seppo Eskolin - Olli Tiainen - Lasse Lintilä   2527 210,6
  All Stars, Kouvola Mika Salminen - Heikki Laitinen - Jorma Kalliola - Pasi Oksanen   2506 208,8
1993 Tornados, Helsinki Peter Strömbreg - Jari Jonasson - Olli Hossi - Sam Anker 4 x 3 2650 220,8
  Giants, Pori Jyrki Helminen - Kari Nenonen - Antti-Pekka Lax - Jouni Helminen   2607 217,3
  Ysisata, Varkaus Kari-Antti Hämäläinen - Timo Hänninen - Jussi Turtiainen - Risto Sankilampi   2538 211,5
1994 Kehrä, Helsinki Olli Kiuru - Pekka Lundström - Simo Vähäkorpela - Mikko Kaartinen 4 x 3 2607 217,3
  Mainarit, Varkaus Harri Manninen - Vesa Räisänen - Ari Jehkinen - Kari Jehkinen   2543 211,9
  GF, Nokia Kai Poikonen - Mika Manner - Jani Rajakangas - Mika Pajunen   2527 210,6
1995 Giants, Pori Antti-Pekka Lax - Jouni Helminen - Jari Palmas - Panu Nurmilo 4 x 3 2652 221,0
  All Stars, Kouvola Mika Oksanen - Jarmo Ahokas - Petri Mannonen - Mika Lahti   2565 213,8
  Ballmasters, Helsinki Mika Koivuniemi - Tom Hahl - Sami Luoto - Timo Roiha   2564 213,7
1996 Giants, Pori Antti-Pekka Lax - Jouni Helminen - Jari Palmas - Panu Nurmilo 4 x 3 2712 226,0
  RäMe, Lohja Kai Siltala - Olli Tiainen - Lasse Lintilä - Ari Halme   2639 219,9
  GB, Helsinki Jouko Kuossari - Tapio Vuorinen - Kai Virtanen - Teemu Raatikainen   2626 218,8
1997 All Stars, Kouvola Jarmo Ahokas - Mika Oksanen - Petri Mannonen - Mika Lahti 4 x 3 2695 224,6
  Tornados, Helsinki Tommi Honkanen - Rami Leino - Petteri Salonen - Olli Hossi   2687 223,9
  GB, Helsinki Tapio Vuorinen - Jouko Kuossari - Kimmo Lehtonen - Teemu Raatikainen   2630 219,2
1998 RäMe, Lohja Mika Luoto - Ari Halme - Lasse Lintilä - Olli Tiainen 4 x 3 2635 219,6
  Ysisata, Varkaus Kai Poikonen - Juha Immonen - Jouko Kettunen - Jari Hurri   2629 219,1
  Giants, Pori Mikael Wiklund - Pasi Paalosalo - Jyrki Helminen - Panu Nurmilo   2562 213,5
1999 OLS, Oulu Esko Virkkula - Seppo Rajala - Urpo Hannula - Raimo Parkkinen 4 x 3 2783 231,9
  GB, Helsinki Kimmo Lehtonen - Jouko Kuossari - Kai Virtanen - Olli Hossi   2754 229,5
  Kiila, Hämeenlinna Ari Harju - Timo Mäkelä - Jorma Kortesalo - Christer Ström    2705 225,4
2000 RäMe, Lohja Mika Luoto-Ari Halme-Lasse Lintilä-Jussi Turtiainen 4 x 3 2779 231,6
  GB, Helsinki Kimmo Lehtonen - Jouko Kuossari - Tapio Vuorinen - Olli Hossi   2698 224,8
  TKK, Tampere Kai Partanen - Matti Jokinen - Jani Rajakangas - Sauli Ristanen   2602 216,8
2001 TKK, Tampere Mika Lahti - Jukka-Pekka Lahti - Jarkko Paavola - Matti Jokinen 4 x 3 2656 221,3
  GB, Helsinki Kimmo Lehtonen - Jouko Kuossari - Tapio Vuorinen - Sami Kivelä    2645 220,4
  Pinjets, Hyvinkää Heikki Luoto - Antti Luoto - Pekka Korpi - Kari Rapp   2635 219,6
2002 GB, Helsinki Kai Virtanen - Timo Roiha - Jukka Pesonen - Kai Poikonen 4 x 3 2694 224,5
  Royal Flush, Vantaa Ville Lappalainen - Marko Ylkänen - Ilkka Parviainen - Tuomo Konttila   2652 221,0
  GS, Eura Ismo Malinen - Kari Helander - Harri Puustjärvi - Rami Lehtomäki   2561 213,4
2003 RäMe, Lohja Mikko Ylitalo - Olli Tiainen - Mika Luoto - Sami Konsteri 4 x 8 6715 209,8
  GB, Helsinki Teemu Raatikainen - Kai Virtanen - Jussi Lindgren - Olli Hossi   6682 208,8
  Mainarit, Varkaus Kari Jehkinen - Joonas Jehkinen - Ari Jehkinen - Juha Immonen   6628 207,1
2004 Prime BC, Vantaa Tuomo Konttila - Paavo Grönmark - Toni Toivonen - Esa Rantala 4 x 8  6711 209,7
  RäMe, Lohja Mikko Ylitalo - Olli Tiainen - Mika Luoto - Lasse Lintilä   6689 209,0
  RäMe, Lohja Risto Halme - Sami Salin - Toni Laine - Ari Halme   6580 205,6
2005 RäMe, Lohja Mika Luoto - Sami Luoto - Toni Laine - Ari Halme 4 x 8  6592 206,0
  Giants, Pori Panu Nurmilo - Jari Palmas - Antti-Pekka Lax - Jouni Helminen   6511 203,5
  TKK, Tampere Petteri Salonen - Matti Jokinen - Jussi Turtiainen - Petri Mannonen   6450 201,6
2006 TKK, Tampere Matti Virta - Timo Alho - Jussi Turtiainen - Petri Mannonen 4 x 8  6732 210,4
  Patteri, Helsinki Toni Palermaa - Osku Palermaa - Mikko Pajukari - Teemu Asplund   6673 208,5
  RäMe, Lohja Ari Halme - Toni Laine - Olli Tiainen - Lasse Lintilä   6637 207,4
2007 Mainarit, Varkaus Vesa Kinnunen - Janne Heikkiläinen - Ari Jehkinen - Juha Immonen 4 x 8  7218 225,6
  RäMe, Lohja Ari Halme - Toni Laine - Sami Salin - Lasse Lintilä   7182 224,4
  TuWe, Turku Sami Konsteri - Tero Virtanen - Matias Kallio - Mikko Nordblom   7096 221,8
2008 Giants, Pori Antti-Pekka Lax - Pasi Paalosalo - Ari Valaranta - Jari Palmas 4 x 8  7334 229,2
  TKK, Tampere Vesa Villman - Timo Alho - Petteri Salonen - Petri Mannonen   7172 224,1
  Torpedos, Lahti Mika Oksanen - Jari Ratia - Pasi Pöllänen - Mikko Kurki   7035 219,8
2009 BC Story, Vantaa  Mikko Vainio - Toni Toivonen - Esa Nieminen - Esa Rantala 4 x 8  7017 219,3
  Patteri, Helsinki Osku Palermaa - Markku Petäjämaa - Toni Palermaa - Joonas Huolman   6961 217,5
  TuWe, Turku Matias Kallio - Sami Konsteri - Mikko Nordblom - Tommi Karjalainen   6906 215,8
2010 Patteri, Helsinki Toni Palermaa - Osku Palermaa - Joonas Huolman - Markku Petäjämaa 4 x 8  6821 213,2
  Tornados, Helsinki Olli Kovanen - Peter Strömberg - Magnus Lönnroth - Kert Truus   6779 211,8
  Ailec Team, Helsinki Teemu Aslplund - Pasi Uotila - Harri Uotila - Arto Kuparinen   6681 208,8
2011 Tornados, Helsinki Olli Kovanen - Peter Strömberg - Magnus Lönnroth - Pauli Dahlbom 4 x 8 7174 224,2
  Patteri, Helsinki Toni Palermaa - Osku Palermaa - Joonas Huolman - Markku Petäjämaa   7048 220,3
  TKK, Tampere Ville Häggman - Vesa Villman - Timo Alho - Petri Mannonen   7026 219,6
2012 Giants, Pori Samu Valaranta - Tony Ranta - Riku-Petteri Kivelä - Sami Lampo 4 x 8 6773 211,7
  Giants 2, Pori Lari Marjamäki - Panu Nurmilo - Jesse Kallio - Ari Valaranta   6682 208,8
  Ailec Team, Helsinki Teemu Asplund - Jari Ratia - Olli Pakonen - Pasi Uotila   6536 204,3
2013 TKK, Tampere Mikko Hirvonen - Sami Lampo - Ville Häggman - Petri Keituri 4 x 8 7319 228,7
  TKK, Tampere Perttu Jussila - Petri Mannonen - Timo Alho - Petteri Salonen   7275 227,3
  Tornados, Helsinki Olli Kovanen - Magnus Lönnroth - Kimmo Lehtonen - Tatu Lehtonen   7171 224,1
2014 TKK, Tampere Perttu Jussila - Petri Mannonen - Timo Alho - Petteri Salonen 4 x 8 6781 211,9
  Mainarit, Varkaus Joonas Jehkinen - Ari Jehkinen - Janne Heikkiläinen - Juha Immonen   6718 209,9
  TKK, Tampere Mikko Hirvonen - Sami Lampo - Ville Häggman - Petri Keituri   6680 208,8
2015 Giants, Pori Samu Valaranta - Tony Ranta - Jesse Kallio - Juuso Rikkola 4 x 8 7365 230,2
  KK-Turistit, Salo Kimmo Virtanen - Mikko Kaisti - Juuso Aitio - Jussi Niemelä   7187 224,6
  GB, Helsinki Arttu Sadeharju - Joonas Jähi - Teemu Raatikainen - Kai Virtanen   7042 220,1
2016

TKK, Tampere

Juha Saarela - Petri Keituri - Timo Alho - Jussi Turtiainen

4 x  8

6990

218,4

 

TKK, Tampere

Sami Lampo - Petteri Salonen - Petri Mannonen - Perttu Jussila

 

6967

217,7

 

All Stars, Kouvola

Santtu Tahvanainen - Niko Oksanen - Joni Oksanen - Mika Oksanen

 

6878

214,9

2017

TKK, Tampere

Perttu Jussila - Petri Mannonen - Petteri Salonen - imo Alho

4 x  8

6864

214,5

 

All Stars, Kouvola

Joni Oksanen - Mika Oksanen - Santtu Tahvanainen - Niko Oksanen

 

6647

207,7

 

TPS, Turku

Jesse Kallio - Samu Valaranta - Juuso Rikkola - Jere Oksanen

 

6639

207,5

2018

TKK, Tampere

Perttu Jussila - Petri Mannonen - Petteri Salonen - Sami Lampo

4 x 8

6843

213,8

  TPS, Turku Jere Oksanen - Juuso Rikkola - Samu Valaranta - Jesse Kallio   6659 208,1
  Pinjets, Hyvinkää Sami Luoto - Mika Luoto - Joakim Westlin - Olli-Pekka Pitkänen   6553 204,8