SM-kilpailut

Tulosta

Junioreiden ja nuorten SM-kilpailut huipentuvat Somerolla

02.05.2019

Tulevana viikonloppuna 4.-5. toukokuuta keilataan junioreiden ja nuorten SM-finaalit Somerolla. SKL lähettää ratkaisuhetket suorana lähetyksenä YouTube-kanavallaan.

SM-liigan karsinta päättyi nuorten ja junioreiden osalta viime sunnuntaina Somerolla, ja nyt vuorossa on loppuhuipennus, kun tulevana viikonloppuna ratkaistaan SM-mitalistit.

Tulevan finaaliviikonlopun aikataulu on seuraava:

Juniorit 4.5.2019, tytöt klo 9.30 ja pojat klo 15.00
Nuoret 5.5.2019, naiset klo 9.30 ja miehet klo 15.00

SKL lähettää YouTube-kanavallaan finaalipelit suorana lähetyksenä lauantaina sekä sunnuntaina aamupäivästä alkaen ratkaisuun saakka.

Finaaleissa keilataan aluksi kuusi sarjaa aloittaen nollilta, minkä jälkeen kuusi parasta jatkavat jokainen jokaista vastaan -peleihin, eli round robiniin. Pisteet seuraavat mukana aina pudotuspelien alkuun saakka.

Tämän jälkeen semifinaalissa toiseksi ja kolmanneksi sijoittuneet pelaavat kaksi sarjaa ja yhteistulos ratkaisee voittajan.

Semifinaalin voittaja kohtaa finaalissa round robinin jälkeen ensimmäiseksi sijoittuneen. Finaalissa keilataan myös kaksi sarjaa.

Finalistit tulevaan viikonloppuun ovat karsinnan jälkeen (8 sarjaa):

Nuoret miehet
1. Jami Salonen JBC Jyväskylä 1836
2. Jarno Lahti TKK Tampere 1811
3. Tomas Käyhkö Mainarit Varkaus 1802
4. Niko Oksanen All Stars Kouvola 1790
5. Juho Rissanen Mainarit Varkaus 1778
6. Lauri Sipilä Juvel-Team Hämeenlinna 1775
7. Niko Aleksi Paananen Ice-Bowling Ylä-Savo 1687
8. Santtu Tahvanainen OPS Oulu 1681
9. Henry Laine TPS Turku 1674
10. Teemu Putkisto Bay Lahti 1669
11. Nico Kärkkäinen Joe's Gold Joensuu 1656
12. Joni Kärkkäinen Ice-Bowling Ylä-Savo 1634
13. Olli-Pekka Pajari GB Helsinki 1622
14. Tuomas Uusinarkaus O-K Rovaniemi 1615
15. Topi Rautiainen RäMe Lohja 1614

Nuoret naiset
1. Jenna Rytkönen TPS Turku 1631
2. Teea Mäkelä TPS Turku 1569
3. Essi Pakarinen TPS Turku 1565
4. Ani Juntunen Giants Pori 1466
5. Vilma Lahti TKK Tampere 1466
6. Elli Koivisto Cherry Tampere 1454
7. Marjaana Hytönen TPS Turku 1447
8. Jaana Rapeli Bay Lahti 1442
9. Vilma Salo Bay Lahti 1431

Junioripojat
1. Lassi Aalto Bay Lahti 1843
2. Onni Riikonen Mainarit Varkaus 1778
3. Joonas Riikonen Siniset Riihimäki 1731
4. Otso Kahila Mistral Loviisa 1720
5. Tuomas Lahtinen GH Rauma 1680
6. Luukas Väänänen Joe's Gold Joensuu 1666
7. Jesse Ahokas Bay Lahti 1659
8. Jani Soukka KaBow Kalajoki 1649
9. Atte Broms TKK Tampere 1643
10. Miko Hallikainen Slaikkarit Imatra 1611
11. Riku Kovanen Lo-Star Loviisa 1599
12. Simon Tissarinen CPS Kokkola 1598
13. Eemeli Norkooli Alfa B C Raisio 1594
14. Rami Mukkula All Stars Kouvola 1571
15. Pyry Puharinen GB Helsinki 1546

Junioritytöt
1. Mila Nevalainen Juvel-Team Hämeenlinna 1628
2. Peppi Konsteri Giants Pori 1481
3. Piitu Viianen Bay Lahti 1424
4. Sanni Kianta Cherry Tampere 1417
5. Reetta Neuvonen SalKei Salo 1404
6. Tea Mattila Bay Lahti 1389
7. Roosa Pusa IKK Imatra 1385
8. Pinja Laukkanen Nasevat Raisio 1364
9. Kaisa Antikainen Kolaus Kuopio 1351

Ikäkausiluokkien mestarit selvillä 

Alkukilpailun aikana ratkaistiin myös ikäkausiluokkien mestaruudet ja parikilpailuiden mitalistit. 

Ikäkausirajat olivat 1.9.2002 ja myöhemmin syntyneet sekä 1.9.2004 ja myöhemmin syntyneet. Näissä luokissa ei pelata enää finaaleita, vaan mitalit jaettiin alkukilpailun tulosten perusteella. 

Näin ollen mitalistit ovat: 

Ikäkausi, vanhemmat pojat
1. Jani Soukka KaBow Kalajoki 1649
2. Atte Broms TKK Tampere 1643
3. Simon Tissarinen CPS Kokkola 1598

Ikäkausi, vanhemmat tytöt
1. Mila Nevalainen Juvel-Team Hämeenlinna 1628
2. Peppi Konsteri Giants Pori 1481
3. Piitu Viianen Bay Lahti 1424 

Ikäkausi, nuoremmat pojat

1. Luukas Väänänen Joe's Gold Joensuu 1666
2. Miro Saari KaBow Kalajoki 1498
3. Markus Lahti TKK Tampere 1483

Ikäkausi, nuoremmat tytöt
1. Veera Häkkinen IKK Imatra 1271
2. Stella Lökfors GB Helsinki 1205
3. Melina Vikström Nasevat Raisio 1143 

Lisäksi karsinnan kanssa samanaikaisesti pelattiin parikilpailut, joissa mitalit jaettiin seuraavanlaisesti: 

Parikilpailu, Pojat
1. Tomas Käyhkö 1802 ja Juho Rissanen 1778 Mainarit, Varkaus 3580
2. Jesse Ahokas 1659 ja Lassi Aalto 1843 Bay, Lahti 3502
3. Lauri Sipilä 1775 ja Mila Nevalainen 1628 Juvel Team, Hämeenlinna 3403

Parikilpailu, tytöt
1. Teea Mäkelä 1569 ja Jenna Rytkönen 1631 TPS, Turku 3200
2. Marjaana Hytönen 1447 ja Essi Pakarinen 1565 TPS, Turku 3012
3. Ani Juntunen 1466 ja Peppi Konsteri 1481 Giants, Pori 2947

 


« Palaa