Finnish Masters on kaudella 2018-19 perustettu merkittävä kansallinen turnauskiertue, joka huipentuu syksyisin pelattavaan lopputurnaukseen, johon kutsutaan Finnish Masters -pisteiden perusteella 72 huippukeilaajaa ottelemaan kiertueen mestaruudesta.

Tomas Käyhkö on kerännyt kaikista keilaajista selvästi eniten Finnish Masters -pisteitä. Hän voitti myös lopputurnauksen vuonna 2020.

Keilaajat keräväät kauden aikana Finnish Masters -pisteitä kotimaan ja Euroopan kilpailuista. Finnish Masters -pisteitä voi saavuttaa Ranking-osakilpailuista, miesten- ja naisten SM-kilpailuista, seniorien SM-kilpailuista, juniorien SM-kilpailuista, FYR-osakilpailuista, Brunswick Ballmaster Openista, kaikista WBT-osakilpailuista, kaikista EBT-osakilpailuista, kaikista PBA-osakilpailuista sekä erikseen Finnish Masters -osakilpailuksi hyväksytyistä turnauksista.

Edellisten Finnish Masters lopputurnausten tulokset löytyvät tulosarkistosta.

Seuraava Finnish Mastersin lopputurnaus keilataan syksyllä 2022

Finnish Masters sähköinen kalenteri kaudella 2021-2022

Finnish Mastersin mielenkiintoa lisää se, että lopputurnaukseen kutsutaan pelaajia kaikista ryhmistä:  miehet, naiset, seniorimiehet, seniorinaiset, junioripojat ja junioritytöt.

Ehdot täyttävä turnaus Suomessa voi hakea Finnish Masters -osakilpailun statusta. Turnaus voi olla suunnattu kaikille tai vain joillekin ryhmille.

Kauden 2020-21 Finnish Masters – lopputurnauksen voittajaksi kruunattiin Joonas Jähi.
Kauden 2019-20 Finnish Masters -lopputurnauksen voittajaksi kruunattiin Tomas Käyhkö.
Kauden 2018-19 Finnish Masters -lopputurnauksen voittajaksi kruunattiin Joonas Jähi.

Finnish Masters -kiertueen tarkat säännöt, pistejärjestelmät ja ohjeet tästä:

Finnish Masters säännöt 2022-2023
Finnish Masters säännöt 2021-2022

Taulukosta näette kaikkien kilpailujen pisteet ja kokonaistilanteet eri kategorioissa:

Pistetilanteet 23.5.2022 (Excel)

TOP 10 kategorioittain:

Junioritytöt top 10

1. Peppi Konsteri Giants, Pori 7590
2. Mila Nevalainen GB, Helsinki 5237
3. Pinja Laukkanen Nasevat, Raisio 5085
4. Roosa Pusa Bay, Lahti 4485
5. Nanna Salakka WBT, Varkaus 3393
6. Tiiamari Laukkanen Pinfans, Kouvola 3204
7. Stella Lökfors GB, Helsinki 3096
8. Melina Vikström Nasevat, Raisio 2142
9. Veera Häkkinen IKK, Imatra 1836
10. Jenna Nissi Nasevat, Raisio 1701

Junioripojat top 10 

1. Luukas Väänänen Mainarit, Varkaus 5837
2. Lenni Juutilainen Mainarit, Varkaus 5397
3. Jussi Laine Patteri, Helsinki 4567
4. Markus Lahti TKK, Tampere 4002
5. Jani Soukka Ice-Bowling, Kiuruvesi 3201
6. Max Räsänen Mainarit, Varkaus 3093
8. Patrik Päiviö Siniset, Riihimäki 2499
9. Larri Lamminpää Kolaus, Kuopio 2340
10. Tomas Tissarinen CPS, Kokkola 1701

Seniorinaiset top 10

1. Tuula Tamminen aCat, Hyvinkää 1660
2. Jaana Taavitsainen Smash, Rauma 1562
3. Reija Lundén GB, Helsinki 1395
4. Jaana Anttas Nasevat, Raisio 1080
5. Heli Kuorelahti JBC, Jyväskylä 831
6. Sari Ohrimovitsch-Tyynelä X-COM, Lappeenranta 810
7. Taija Rolig Mercur, Helsinki 720
8. Aila Koivisto KJK, Kauhajoki 630
9. Satu Heinilä TK-38, Tampere 513
10. Arja Kantola Uljas, Tampere 495

TOP 10 kategorioittain:

Naiset top 10 

1. Peppi Konsteri Giants, Pori 2730
2. Eliisa Hiltunen Bay, Lahti 2202
3. Sanna Oksanen Giants, Pori 2174
4. Ani Juntunen Giants, Pori 1856
5. Mila Nevalainen GB, Helsinki 1286
6. Roosa Lundén GB, Helsinki 1077
7. Essi Pakarinen Bay, Lahti 1056
8. Marjo Hirvonen Joe´s Gold, Joensuu 945
9. Krista Pöllänen Bay, Lahti 900
10. Piritta Kantola Giants, Pori 767

Miehet top 10t

1. Tomas Käyhkö Mainarit, Varkaus 8850
2. Santtu Tahvanainen Bay, Lahti 8231
3. Jesse Kallio TPS, Turku 6160
4. Jarno Lahti TKK, Tampere 5044
5. Niko Oksanen All Stars, Kouvola 4958
6. Joonas Jähi GB, Helsinki 3468
7. Samu Valaranta TPS, Turku 3359
8. Juho Rissanen Mainarit, Varkaus 3344
9. Osku Palermaa Patteri, Helsinki 3026
10. Pyry Puharinen GB, Helsinki 2979

Seniorimiehet top 10 

1. Kimmo Lehtonen GB, Helsinki 3734
2. Jouni Helminen SBF, Lahti 2702
3. Petri Mannonen TKK, Tampere 2685
4. Petri Keituri TKK, Tampere 1968
5. Marko Saarni TuUL, Turku 1870
6. Jarmo Ahokas Bay, Lahti 1709
7. Ari Valaranta XO, Pori 1298
8. Teemu Raatikainen GB, Helsinki 1128
9. Ari Halme RäMe, Lohja 1039
10. Timo Raatikainen GB, Helsinki 1020