Tulevaisuuden ryhmä on 11- 15-vuotiaiden SKL:n valmennusryhmä. Ryhmään voi päästä osallistumalla kesällä Kuortaneen Urheiluopistolla järjestettävälle valintaleirille, josta eri testien perusteella valitaan parhaimmat pojat ja tytöt. Asenne ja tekemisen meininki katsotaan myös eduksi.
Ryhmää päivitetään vielä kertaalleen kahden Junnu Tour-osakilpailun jälkeen.

Tulevaisuuden ryhmään pääsemisen ja siinä pysymisen kriteerit:
– Leireille osallistuminen
– Harjoituspäiväkirjan pitäminen/harjoitusmäärät
– Junnu Tourille osallistuminen
– Urheilijan polun noudattaminen suhteessa ikään;

Lajiharjoittelu 6-10 h/vko
Muu harjoittelu 12-16 h/vko
Kilpailut 2-4 h/vko

Tulevaisuudenryhmä 2019-2020 

Pojat

Larri Lamminpää, Kuopio
Roni Leskinen, Lahti
Oskari Salmivesi, Tampere
Aapo Kantsila, Äänekoski
Markus Tuhkanen, Kajaani
Max Räsänen, Kuopio
Jussi Laine, Helsinki
Santeri Viljanen, Pori
Santtu Nieminen, Lahti
Luukas Väänänen, Joensuu
Jani Soukka, Kalajoki
Lenni Juutilainen, Kuopio
Miro Saari, Kalajoki
Patrik Päiviö, Riihimäki
Markus Lahti, Tampere
Niko Hillberg, Pietarsaari

Tytöt
Nanna Salakka, Varkaus
Roosa Pusa, Imatra
Melina Vikström, Raisio
Stella Lökfors, Helsinki
Veera Häkkinen, Imatra
Tiiamari Laukkanen, Kouvola

Valmentajat:
Heli Turja, Seinäjoki
Jani Koivukangas, Paimio
Piritta Maja, Kuortane
Markku Veijanen, Mikkeli

Poikien tulevaisuudenryhmä 2018-2019

Väänänen Luukas
Joe`s Gold Joensuu

Broms Atte
TKK Tampere

Lamminpää Larri
Kolaus Kuopio

Kivioja Lauri
XX Tampere

Leskinen Roni
Bay Lahti

Hilokoski Karo
Boltsi-72 Helsinki

Hillberg Niko
Saturn Pietarsaari

Räsänen Max
Kolaus Kuopio

Saari Miro
KaBow Kalajoki

Salmivesi Oskari
TKK Tampere

Soukka Jani
KaBow Kalajoki

Tissarinen Simon
CPS, Kokkola

Laine Jussi
GB Helsinki

Nieminen Santtu
Bay, Lahti

Valmentajat:
Jani Koivukangas p. 040 5694822 / sähköposti jani.koivukangas(at)hanhivaara.fi
Aki Aarikka p. 040 5839327 / sähköposti aki.aarikka(at)saunalahti.fi
Heli Turja p. 040-9632292 / sähköposti turjaheli(at)gmail.com
Piritta Maja p. 0500 949178 / sähköposti piritta.maja(at)kuortane.com

Tyttöjen tulevaisuudenryhmä 2018-2019

Häkkinen Veera
IKK Imatra

Lökförs Stella
GB Helsinki

Salakka Nanna
WBT Varkaus

Laukkanen Pinja
Nasevat Salo

Nissi Jenna
Nasevat Turku

Nevalainen Mila
Juvel-Team Hämeenlinna

Pusa Roosa
IKK Imatra

Rantamäki Ella
XX Tampere

Remes Sonja
Kolaus Kuopio

Vikström Melina
Nasevat Turku

Valmentajat:
Jani Koivukangas p. 040 5694822 / sähköposti jani.koivukangas(at)hanhivaara.fi
Aki Aarikka p. 040 5839327 / sähköposti aki.aarikka(at)saunalahti.fi
Heli Turja p. 040-9632292 / sähköposti turjaheli(at)gmail.com
Piritta Maja p. 0500 949178 / sähköposti piritta.maja(at)kuortane.com