Veteraanien valtakunnansarjan kolmas kierros keilattiin 11.12.2025 useilla paikkakunnillla.
Mestaruussarjan ykköslohko keilasi Vuokatti Bowlingissa. Mainarit Varkaus voitti kaikki viisi peliään. CPS Kokkolasta voitti kolme peliä, mutta menetti edellisten kierrosten etumatkaansa vain 159 pistettä ja johtaa lohkoa edelleen yli 300 pisteellä. Toisena on Mainarit ja Iisalmen Iibo kolmantena, vain 9 pistettä Kuopion Rojjaasta edellä. Uke Suomussalmi on jo lähes 1100 jäljessä ja Oulun OLS 1127.
Ainoan puhtaan parituloksen teki CPS:n Veli-Matti Tissarinen 207,00. Hän on myös ainoa kaikki 15 sarjaa pelannut, jolla on paritulos 214,67
Kakkoslohko pelasi Raumalla. Helsingin HVV voitti siellä kaikki pelit, TKK Tampere ja Patteri Helsinki kolme peliä. Räme Lohjalta voitti kaksi ja Euran GS ja Porin RC yhden. Tilanne kolmen kierroksen jälkeen on TKK, RäMe, HVV, nämä 300 pisteen sisällä RC ja Patteri näistä pari sataa, GS yli tuhat pistettä jäljessä.
Kari Komulainen HVV oli kierroksen paras Raumalla ja keilasi keskiarvon 222. Petri Keiturin TKK tulos oli 218,80, Rämeen Seppo Eskolin heitti myös yli 210. Muita parituloksia PenttI Kortemäki Patteri, Erkki Koivuranta TKK, Rauli Raita Patteri ja Viljo Tiitinen HVV. Kenelläkään kaikki pelit pelanneista ei ole yli 200 keskiarvoa.
Kakkoslohkon tulokset Raumalta
Nuppi Kouvolasta isännöi kotihallissaan, voitti kolme peliä ja oli kierroksen paras. Helsingin Ailec hävisi vain yhden, GB Helsinki kaksi. Tornados Helsinki ja HylSy Tuusula voittivat kaksi ja Tampereen Veijarit yhden pelin. Tulokset kolmen kärjen osalta Nuppi, Ailec ja GB, eroksi tuli reilut sata pistettä kotijoukkueen hyväksi. Muut joukkueet jäivät yli 300 pistettä.
Nupin Seppo Kämäräinen 204,40 ja GBn Timo Raatikainen 200,40 olivat ainoat parin heittäneet.
Kolmen kierroksen jälkeen Nuppi nousi kärkeen, Tornados 131 pistettä jäljessä. Kolmantena on Hylsy 362 pistettä jääneenä, Ailec tästä 34 pistettä. GB 445 ja Veijarit 1037 pistettä kärkeen.
Kolmen kierroksen jälkeen 15 peliä pelanneista parissa on Tornadoksen Peter Strömberg 212,53, Timo Raatikainen 206,27 sekä Nupin Seppo Kämäräinen 203,53 ja Karri Vilenius 201,47. Pekka Teittisellä on tasan 200, mutta pelejä 14.
Mestaruussarjan tilanne kolmen kierroksen jälkeen
Ykkössarja
Pelit olivat Oulun Alppilassa, Mikkelin Keilakukossa, Keuruun Rata58ssa, Valkeakoskella, Riihimäellä ja Salossa.
1. lohkossa Oulussa heitettiin neljä paritulosta, parhaan BC Liikkeen Juhani Nousiainen 210,60 Esa Nygård Jokei 210,00 myös FoBKn Kaj Westerlund 206,20 ja BC Liikkeen Hannu Korolainen 205,60 saivat parituloksen. Lohkoa johtaa OPS ennen JoKeita
2.lohko Keilakukossa ei pareja tullut, Pertti Hakasaari WBT Varkaus, jäi vain kaksi kymmenystä 199,80. Mikkeli johtaa lohkoa.
3.lohkossa Keuruulla parituloksia tuli kolme Juha Hård JBC Jyväskylä 218,20, Vesa Makkonen TKK2 Tampere 209,00 ja Vesa Leinonen KSB Keuruu 207,25, neljä peliä. Lohkon kärjessä tukevasti JBC 599 pistettä edellä KSBtä. Vesa Makkosella 15 sarjan jälkeen keskiarvo 209,90
4-lohkossa parituloksia ei tullut, täälläkin Hämeenlinnan Kiilan Hannu Suikkanen sai lähes parin 199,80. Tätä lohkoa johtaa Kiila, ennen Turun ÅIFK:a.
5-lohko Riihimäellä. Parituloksia neljä, Pentti Salminen Bay Lahti 220,60, Hannu Jääskeläinen Valtti Lahti 207,80, Rainer Henriksson KK-Team Loviisa 206,00 ja Jukka Salonen TaKu Riihimäki 200,40. Lohkoa johtaa Bay 652 pisteen erolla KK-Teamiin.
Vain Pertti Salmisella 204,73 yli kahdensadan tulos kolmen kierroksen jälkeen.
6-lohkon peleissä Salossa ei parituloksia tullut, lähimmäs pääsi Jussi Jalkanen Hi-Tec Helsinki 195,80
Kärjessä on Boltsi-72 Helsingistä ennen Hi-Teciä ero on 137 pistettä.
1-sarjan tulokset kolmen kierroksen jälkeen
Kakkossarja
Ainoastaan kaikki pelit pelanneista kaksi on saavuttanut parituloksen, Timo Mikkola Argon Vantaa 200,73 ja Olli Lamminsalo Ballmasters Helsinki 215,00.
Seuraava valtakunnan sarjakierros pelataan 12.2.2026. Tulossa myös Tampereen veteraanien valtakunnallinen joukkueturnaus 22.-23.1.2026, lisätietoja tällä foorumilla myöhemmin.
Veteraanien Suomen mestaruuskilpailut 10.2.-23.03.2026 keilataan Raisiossa. Ilmoittautuminen on käynnissä.
Teksti: Ari Tiainen