Itävallan Wienissä oli tänään lauantaina ohjelmassa viimeinen harjoittelu, jossa radoille oli levitetty eilen illalla julkaistu radanhoitoprofiili. Puolentoista tunnin harjoittelussa käytiin läpi lähes jokainen hallin 32 radasta. Harjoittelun jälkeen pelaajat valitsivat kuusi keilapalloa, joita saa käyttää kisojen aikana. Tästä linkistä pääsee katsomaan pelaajien pallovalinnat klikkaamalla Bowlingballs in use ja klikkamalla pelaajan nimeä;
EBF Championship by KTA – Results

EM-tasolla ensimmäistä kertaa Suomea edustava Erkki Koivuranta kertoi virallisen harjoituksen päätyttyä olosuhteesta ja havainnoistaan seuraavasti.

– Tänään oli radoissa kyllä normaalia peränpitoa verrattuna eiliseen harjoitukseen. Pallo liukui paremmin, eilen oli semmoista työntekoa, että sai pallon läpi, mutta tänään meni kyllä keveästi ja tahto mennä peräseinään asti. Pallon vauhti on ainakin minun mielestä aika lailla avaintekijä. Kun saa pallon sopivalla vauhdilla menemään ja sitten tietysti riippuu aina vähän tuuristakin lähteekö se pakka sieltä. Tarkasti pitäisi pystyä peliä pelaamaan, mikä ei ole ainakaan minun vahvuus.

Ilta huipentui avajaisiin, jossa Suomen joukkue marssi estraadille. Suomen kylttiä kantoi EM-kisadebytantti Esa Nieminen ja lippua myös ensikertalainen Erkki Koivuranta. Perässä seurasivat Leif Tuomisalo ja Jukka Poutiainen (video SKL:n Facebookissa).

Huomenna kisat starttaavat miesten kuuden sarjan singleosiolla. Neljä parasta selviytyvät semifinaalipeleihin. Ensimmäisessä klo 10.00 Suomen aikaan pelattavassa erässä pelaavat Erkki Koivuranta ja Leif Tuomisalo. Toisessa klo 14.15 alkavassa erässä vuoron saavat Esa Nieminen ja Jukka Poutiainen.
Pelejä voi seurata myös livestreamin kautta.

Livestream

Online Scoring

Tulokset

EM-kilpailujen sivustolle

EM-kilpailujen aikataulu

Öljyprofiili

LaneMapGuide

 

Sami Järvilä