PWBA-kiertue tuli päätökseen tiistaina Ohiossa, jossa pelattiin PWBA Tour Championship kisa. Kilpailun voitti Jillian Martin ja hän kuittasi itselleen 30 000 dollaria. Samalla 22-vuotias Martin teki historiaa, kun titteli oli hänen PWBA-uransa viides ja major-titteli oli kolmas.

Ohion Parma Heightsissa PWBA Tour Championship Weekin kolmas ja viimeinen kisa, Tour Championship, alkoi viime viikon sunnuntaina 24 parhaan naiskeilaajan voimin ja päättyi tiistaina viiden parhaan porraspelifinaaleihin.

24:n round robin pelien jälkeen porraspelifinaaleihin selvisivät Stefanie Johnson, Lauren Russo, Diana Zavjalova, Birgit Noreiks ja Jillian Martin.

Ensimmäisessä ottelussa pelasivat Russo ja Johnson. Russo oli ylivoimaisempi ja voitti Johnsonin 236-202. Seuraavaksi Russo keilasi Latvian Zavjalovaa vastaan. Jälleen kerran Russo oli tässäkin ottelussa parempi voittamalla latvialaisen 258-166.

Semifinaalissa nähtiin Russo ja Saksan Noreiks. Jo alussa Russo sai neljänteen ruutuun ison reiän ja Noreiksille avautui mahdollisuus ottaa Russoa kiinni. Sarjan puolivälissä naisilla oli vain muutaman pisteen eroa ja ratkaisu nähtiin viimeisissä ruuduissa. Voiton lopulta otti Noreiks niukasti 226-221.

Finaalissa kohtasivat Noreiks ja Martin. Saksalainen aloitti vahvasti viidellä perättäisellä kaadolla, kun Martin sai kahteen ensimmäiseen paikot ja kolmannesta kuudenteen ruutuun asti kaatoja. Noreiksille tuli ysiruutuun 3-6-10 kuvio ja sai onneksi sen paikattua. Martin sai ysiruutuun kaadon ja tarvitsi vikoihin ruutuihin tuplan ja yhdeksän keilaa pois voittaakseen. Toiseksi viimeiseen ruutuun Martinille jäi seiska pystyyn, mutta sai sen paikattua ja voitto Martinille lukemin 247-221.

PWBA-kiertueella Peppi Konsterille kerääntyi kauden aikana 24 715 pistettä ja oli taulukossa sijalla 37. Ansioita Peppi sai 8 840 dollaria eli noin 7 630 euroa.

Peppi kertoi miten hänellä on koko PWBA-kausi mennyt.

– Tämä kausi oli aikamoinen vuoristorata, käytiin kauden aikana aika syvissä vesissä mutta sitten toisaalta tuli iso onnistuminen, joka oli PWBA-uran paras sijoitus eli toinen ja pääsin mukaan show’hun. Kyllä siellä joka vuosi oppii uutta, vaikka tuntuu, että olisi pitänyt oppia jo jotakin. PWBA on niin erilainen maailma, siellä on niin eri pelaajat ja joka viikko on erilainen, että voi tulla tosiaankin erilaisia lopputuloksia.

– Tosiaan vuoristoratakausi oli, mutta ehkä ihan hyväkin itselle, että kyllä sinne kuuluu. Pitää saada hyvä päivä useammin siellä, niin saumat ovat moneenkin. Nyt kun miettii, että pisteissä olin 37:s koko kaudella ja käytännössä kolme kilpailua jäi välistä, niin kyllä pääsy 24 parhaan joukkoon on tehtävissä, kunhan saisi vain heitettyä kaikki kisat joku vuosi. Mutta näillä tällä kertaa ja ensi vuonna uudelleen.

PWBA Tour Championship kilpailun top 5 sijoitukset:

1. Jillian Martin
2. Birgit Noreiks
3. Lauren Russo
4. Diana Zavjalova
5. Stefanie Johnson

 

Kilpailun tulokset

Teksti: Bertta Hartikka

Kuva: PWBA