Veteraanien Mestaruussarjan lohkojen kierrokset pelattiin torstaina 5. marraskuuta kolmella paikkakunnalla. Lohko 1 keilasi Kokkolassa, lohko 2 Tuusulassa ja lohko 3 Lohjalla. Päivän kierroksella nähtiin vahvoja joukkuesuorituksia ja komeita henkilökohtaisia suorituksia. Ykköslohkon osalta pelit jatkuvat heti perjantaina, sillä torstaina kautensa aloittanut lohko pelaa kauden toisen kierroksen heti perään Oulussa.

Veteraanien Mestaruussarjan kaikki tulokset SKL:n tulospalvelussa

Ykköslohkon tulokset perjantain kierroksella (pelit alkavat klo 11.00)

CPS keräsi Kokkolassa eniten pisteitä ykköslohkossa.

Torstain kierrosten tulokset – Lohko 1: CPS oli pisteykkönen, Ysisata voitti kaikki ottelunsa Kokkolassa

Kokkolassa keilattiin Lohko 1:sen kauden avauskierros. CPS oli päivän vahvin joukkue pisteissä mitattuna. Se keräsi viidestä ottelustaan komeat 3 486 pistettä ja nousi lohkon kärkeen. Ysisata puolestaan oli kierroksen tehokkain otteluiden voittaja nappaamalla nimiinsä kaikki viisi otteluaan. Joukkue keräsi 3 402 pistettä ja sijoittui pistetaulukossa toiseksi.

Seuraavina tulivat Mainarit (3200), IiBo (3160), OPS (3 144) ja Rojjaas (2719).

Henkilökohtaisissa tuloksissa CPS:n Veli-Matti Tissarinen oli lohkon ykkönen 226,20 pisteen keskiarvolla. Seuraavina olivat CPS:n Leif Tuomisalo (212,80) ja Ysisadan Risto Sankilampi (211,80).

Lohko 2: Tornados vahvassa vireessä Tuusulassa

Tuusulassa pelatussa lohkon 2 kierroksessa Tornados oli päivän joukkue. Se keräsi 3451 pistettä ja voitti viidestä ottelustaan neljä. TKK jäi vain viiden pisteen päähän 3446 pisteellä. Kolmanneksi sijoittui HylSy 3420 pisteellä.

Tornadosin ainoa tappio tuli avausottelussa GB:tä vastaan, mutta joukkue käänsi tämän jälkeen neljä ottelua edukseen. Tornadosin riveissä pelasivat torstaina Peter Strömberg, Olli Hossi, Aarne Nilsson, Asko Aravirta ja Sam Anker.

Henkilökohtaisissa tuloksissa parhaasta keskiarvosta vastasi TKK:n Timo Rytkönen, jonka lukema oli viiteen sarjaan 214,00. TKK:n Erkki Koivuranta seurasi 211,00 pisteellä. JBC:n Juha Hård ylsi 210,20 pisteen keskiarvoon.

Lohkon kokonaistilanteessa GB jatkaa kärjessä 7064 pisteellä. TKK on toisena 7009 pisteellä. HylSy on kolmantena 6709 pisteellä, vain yhden pisteen edellä Tornadosia.

Lohko 3: RäMe hallitsi kotikierrostaan Lohjalla

Lohjalla RäMe esitti vakuuttavan kotikierroksen. Joukkue voitti kaikki viisi otteluaan ja keräsi päivän suurimman pistemäärän, 3706. Nuppi sijoittui toiseksi 3273 pisteellä ja Bay kolmanneksi 3216 pisteellä.

RäMe oli voittamaton kotikierroksella.

RäMen vahvaa päivää täydensi Seppo Eskolin, joka oli koko kierroksen henkilökohtainen ykkönen 241,20 pisteen puhtaalla keskiarvolla. Nupin Seppo Kämäräinen oli seuraavana 201,40 pisteellä. RäMeen Risto Havulinna keilasi kolmanneksi parhaalla keskiarvolla 197,80.

Myös lohkon kokonaistilanteessa RäMe pitää selvää kärkipaikkaa. Joukkueella on koossa 7367 pistettä. Nuppi on toisena 6691 pisteellä ja Bay kolmantena 6654 pisteellä.

Lohkojen kokonaistilanteet

Päivän jälkeen lohkojen kärkipaikkoja pitävät hallussaan:

  • Lohko 1: CPS, Kokkola – 3486 pistettä
  • Lohko 2: GB, Helsinki – 7064 pistettä
  • Lohko 3: RäMe, Lohja – 7367 pistettä

Lohko 1:stä on takana vasta yksi kierros, joten joukkueet ovat pelanneet viisi ottelua. Kärkeen nousi CPS 3486 pisteellä. Ysisata on toisena 3402 pisteellä, mutta sillä on yksi otteluvoitto enemmän: varkauslaiset voittivat kaikki viisi otteluaan. Mainarit on kolmantena 3200 pisteellä.

Lohkoissa 2 ja 3 on pelattu jo kaksi kierrosta eli kymmenen ottelua joukkuetta kohden. Lohko 2 kärjessä jatkaa GB 7 064 pisteellä. TKK on toisena 7009 pisteellä ja HylSy kolmantena 6709 pisteellä. Tornados on aivan HylSyn kannassa neljäntenä, vain yhden pisteen päässä.

Lohko 3 RäMe on ottanut vahvan otteen kärkipaikasta. Lohjalaisjoukkueella on kasassa 7367 pistettä ja yhdeksän otteluvoittoa kymmenestä. Nuppi on toisena 6691 pisteellä ja Bay kolmantena 6654 pisteellä. RäMen johto Nuppiin on 676 pistettä.

Mestaruussarja jatkuu tosiaan ykköslohkon osalta heti perjantaina 6.11. klo 11.00 Oulussa. Kaikkien lohkojen osalta pelit jatkuvat seuraavan kerran 10. joulukuuta. Ykköslohko keilaa kierroksensa Iisalmessa, kakkoslohko matkaa Valkeakoskelle ja kolmoslohko keilaa pelinsä Lahdessa.

Veteraanien Mestaruussarja SKL:n tulospalvelussa 

 

Teksti: Henri Havusela