Keskiviikkona Wienissä pelattavissa veteraanien EM-kilpailuissa oli vuorossa naisten parikilpailu. Suomella ei ole naisedustusta näissä kilpailuissa.
Semifinaaleissa kohtasivat isäntämaan Itävalta ja Englanti sekä Italia ja Saksa. Itävallan pari Gerda Hauska ja Monika Schmotz voittivat Englannin Diane Johnsonin ja Angie Brownin pistein 375-353.
Toisessa matsissa italialaiset Rosalba Barsanofia parinaan Maria Tirelli tekivät pienoisen yllätyksen kukistamalla ennakkosuosikin Saksan Martina Beckelin ja Martina Beckerin 414-371.
Loppuottelussa kotihallin suosikki Itävalta oli ylivoimainen murskaamalla Italian 425-360 ja ottaen näin EM-kullan.
Miesten joukkuekilpailut alkavat torstaina klo 10.00 pelattavalla ensimmäisellä kolmen sarjan osiolla.
Suomen joukkueen radat ovat; 10, 14 ja 18.
Kuva: Felix Eberhard
Sami Järvilä