PBA50-kiertue jatkui eilen tiistaina Indianan Hammondissa, jossa alkoi South Shore Classic kilpailu. Mika Koivuniemi on ensimmäisen karsintablokin jälkeen kolmantena.

Pelaajat oli jaettu kahteen eri ryhmään, A ja B ryhmiin, jossa molemmissa keilattiin seitsemän sarjaa. Koivuniemi keilasi B-ryhmässä ja aloitti blokkinsa hienosti sarjoilla 186, 223, 267, 269, 205, 268 ja 258. Seitsemän sarjan yhteistulosta kertyi 1676 ja Mika on tuloksissa tällä hetkellä kolmantena.

Koivuniemen edellä menevät Chris Warren ja Brian LeClair. Molemmilla on sama yhteistulos, 1712. Warren teki myös kaksi 300-sarjaa, ensimmäinen tuli viidenteen sarjaan ja toinen viimeisen sarjaan.

Toinen seitsemän sarjan karsintablokki pelataan tänään ja Mika aloittaa klo 15.30 Suomen aikaa. Kun toinenkin ryhmä on saanut pelattua blokkinsa, on selvillä ne 32 pelaajaa, jotka jatkavat torstain jatkokierrokselle.

Tulokset

PBA50 kilpailusivut

 

Teksti: Bertta Hartikka

Kuva: PBA