PBA Norm Duke Openissa keilattiin toinen karsintablokki ja vaikka pelit eivät yhtä hyvin kulkeneet kuin eilen, selvittivät sekä Tomas Käyhkö, että Santtu Tahvanainen helposti tiensä seuraavalle kierrokselle.

Ensin keilasi B-ryhmä ja siinä Tahvanainen. Kilpailun erikoisemman pelitavan mukaan 32 jatkopaikasta keilattiin vain tämän ryhmän kesken. Santun ensimmäinen sarja oli 206. Toisessa sarjassa ei sitten onnistunut mikään. Siihen tuli kaksi useamman keilan missiä ja kaksi isoa reikää ja vaikka hän vaihtoi palloa ja pelilinjaa useamman kerran, jäi lukemaksi vain 155. Myös kolmas sarja alkoi surkeasti kahdella isolla reiällä. Mutta kuin tarun feeniks-lintu, Tahvanainen nousi tuhkasta. Pelilinja nousi kuutosmerkkiin ja homma alkoi pelittää. Kahdeksan tanakan kaadon jonolla sarjaksi saatiin 246. Neljänteen tuli sama lukema, mutta aivan eri tavalla. Aikamoisella tuurilla, peräti kolmen ylipuolen kaadon avittamana, Santtu sai tuplan ja viiden kaadon jonon. Hyvä tulos, mutta ei vakuuttavaa. Viides sarja alkoi mukavasti triplalla, mutta sitten homma hajosi. Iso reikä ja kaksi yhden keilan missiä ja loppuun vielä missi pikkuryhmästä ja kädessä oli 166. Viimeisen sarjan alkuun syntyi kaksi tuplaa, mutta 1-10 ryhmän missi ja viimeiseen ruutuun vedetty kymppimissi jätti sarjaksi 190. Blokin tulos oli 1209 ja yhteensä 12 sarjaan merkittiin 2519 (keskiarvo 209). Tuolla lukemalla hän on sijalla kymmenen, eli komeasti mukana kisassa.

Mutta tyytyväinen ei kaveri ollut: ”Ihan poikkeuksetta aivan hirveetä tekemistä, ei kyllä jatko paikkaa tullu ansaittua.” Mitäpä tuohon lisäämään.
B-ryhmän piikissä riehuu EJ Tackett, joka on repinyt kakkosena olevaan Brett Loydiin 165 pisteen kaulan. EJ keilasi toiseen blokkiin 1398 (ka. 233) ja yhteistulos hänellä on 2765 (ka. 230). Karsintarajaksi 32 joukkoon tuli 2415.

A-ryhmässä Käyhkön aloitus oli vaisuhko. Ensin parilla reiällä ja tuplalla hän sai 185. Toiseen sarjaan kirjattiin kuusi yhden keilan paikkoa ja ylimääräinen mukaan luettuna viisi kaatoa, joista vain kaksi oli peräkkäin, 206. Kaatojen vähyys vaivasi kolmannessakin sarjassa, jälleen viisi ja yksi vain tupla, 204. Neljännessä ketsuppipullo avautui. Kaato, kakkospaikko ja loppujono, jolla kirjattiin mukava 265 ja tilanne näytti valoisammalta. Sitten menivät taas hanat kiinni. Vain kolme kaatoa kertyi viidenteen sarjaan ja kun mukaan saatiin missi ja reikä, ei sarjaksi tullut kuin 179. Hankala oli myös viimeisen sarjan alku, kuuteen ruutuun yksi kaato ja yksi missi. Viiden kaadon loppujono nosti sarjan kuitenkin mukaville lukemille, mutta ylimääräisen heiton kolme pois oli kenkku kauneusvirhe, 217. Blokkiin kertyi kaikkiaan 1256 (ka. 209) ja koko pelin yhteislukema on 2602 (ka.216). Sillä hän säilyi hyvin mukana taistossa parhaista paikoista sijalla kuusi.
Tomaksen viesti oli ihan tyytyväinen: ”Tänään reaktio muovilla oli paljon huonompi kuin eilen ja reuna käänty huonommin. Ihan OK peli kuitenkin ja pysyttiin ihan hyvissä asemissa. Ekat kolme sarjaa yritin muovilla, Axella ja uretaanilla. Vikat kolme sarjaa reaktiivilla.”
A-ryhmän ykkösenä kiikkuu nuori vasuri Deo Benard tuloksella 2679 (ka. 223), joten ei Käyhkö kaukana ole. Karsintarajaksi tässä porukassa muodostui 2402.
Supertähti Jason Belmonten kisa oli merkillinen. Ensimmäiseen blokkiin hän ei onnistunut tekemään yhtäkään parisarjaa ja tuloksella 1025 (ka. 176) hän oli aivan joukon hännillä. Toinen päivä oli aivan erilaista tekemistä. Sarjoilla 233, 225, 255, 245 ja 257 hän kipusi jo karsintarajan yläpuolelle. Mutta sitten iski katastrumffi. Viimeiseen sarjaan hän teki kaksi missiä 3-6-9-10 ryhmistä, paikkasi sen myös kerran, ja vielä ison reiän. Lopputuplasta huolimatta sarja jäi 157:ään ja sillä Belmo putosi jatkosta viidellä pisteellä.

Torstaina keilataan kaksi jatkokierrosta. Klo 18 alkaen kuusi sarjaa, jonka jälkeen aamuyhdeltä 16 parasta kummassakin ryhmässä pelaa vielä kuusi sarjaa, joiden jälkeen kahdeksan jatkaa perjantaille.

 

Pekka Korpi

Kuva PBA

Tulokset

PBA:n sivuille