Päivitetty Tahvanaisen kommentit.
PBA-kiertue palasi parin vuoden tauon jälkeen Maineen ja Portlandiin. Pelipaikkana on perinteinen Bayside Bowl, hämärä ja vanhanaikainen halli pylväineen kaikkineen. 20-rataisessa hallissa on sopivan hämyinen ja rento tunnelma Roth-Holman parikilpailuun.
32 paria on valittu mukaan ja sijoitettu kaavioon kauden aikana kertyneiden pelipisteiden mukaan. Santtu Tahvanainen ja hänen parinsa Ethan Fiore on sijoitettu tilalle 15 ja Tomas Käyhkö ja hänen peliparinsa Trevor Roberts ovat sijalla 16. Suomalaisittain tämä on mukavaa, sillä näin he eivät kohtaa toisiaan ennen kuin loppuottelussa. Kilpailu keilataan baker pelitavalla ja paras seitsemästä otteluin. Käytössä on kaksi hoitoa, vasemmalla radalla 42 jalkaa, 12,8 metriä pitkä Mark Rothin mukaan nimetty keli. Oikealle radalle lanataan Marshall Holmanin nimikkohoito, joka on 38 jalkaa, 11,5 metriä pitkä. Näin ollen toinen miehistä keilaa koko ajan pitkällä hoidolla ja toinen lyhyemmällä. Pelijärjestystä saa vaihtaa sarjan alussa, vaan ei kesken sarjan.
Käyhkö/Roberts aloitti taiston ensin, he kohtasivat Matt Russon ja Nick Paten. Trevor Roberts on 30-vuotias kaveri, joka keilaa perinteisellä tekniikalla oikealla kädellä. Voittoja hän ei ole saavuttanut, eikä myöskään porraspelipaikkoja. Mutta Tomaksen kanssa homma sujui. Trevor veteli reaktiivipallolla kolmosmerkistä, kun taas Tomas aloitti kisansa muovipallolla aivan radan reunasta. Kaverukset paukuttivat yhdeksän kaatoa alusta, kunnes Robertsille jäi neloskeila kymppiruudun avauksella. Russo jätti ison reiän kolmanteen ruutuun ja sitä myötä suomalaispari voitti sarjan 279-224.
Toinen sarja oli samanlaista jyräämistä. Trevor jätti nelosruutuun kympin, mutta seuraavan kerran paikkasi Tomas kymppiruudun ylimääräisellä. Russolle jäi taas iso reikä ja kun pari ei kaatoja juuri saanut, vei Käyhkö/Roberts sarjan 264-180. Tilanne oli siis 2-0, kun jatkoon tarvitaan neljä sarjavoittoa.
Kolmanteen sarjaan Russo/Pate vaihtoi pelijärjestystä, mutta se ei auttanut. Pate aloitti sarjan 6-10-reiällä ja Russo jätti heti perään viiden keilan kuvan, eikä paikko onnistunut. Tomas/Trevor aloitti triplalla, jota seurasi paikko molemmille. Käyhkön avausheitot alkoivat nousta paksuiksi, mutta hän paikkasi kaiken ja Robertsin lopputuplan myötä sarjaan kertyi 223. Vastustajan loppukiri hyytyi Paten seiska-kymppiin ja he saivat vain 167.
Neljännessä sarjassa Tomas vaihtoi uretaanipalloon ja suomalaispari aloitti neljällä kaadolla, vastustaja tuurituplalla. Loppusarjassa Russo vasuroi jatkuvasti taskuun, mutta seiska jäi neljästi pystyyn. Kerran paikko meni ohi ja kun heti seuraavassa ruudussa Pate missasi kympin, oli peli selvä, vaikka Roberts oman kymppimissinsä tekikin. Sarja merkittiin Tomas/Trevorille 245-194 ja koko matsi suoraan 4-0.
Käyhkö oli viestissään ansaitusti tyytyväinen: ”Hyvin meni molemmilla. Mä keilasin 38 jalkasella ja Trevor 42. Alku meni muovilla ja neljäs sarja uretaanilla.”
Kysymykseeni parinmuodostuksesta Tomas vastasi: ”Trevor keilas hyvin viime kauden ja meillä oli myös silloin alkukaudesta jännittävä matsi vastakkain, mikä päättyi 4-3 Trevorille. Trevor kysy ennen tätä kautta, että haluunko keilata yhdessä ja suostuin.”
Perjantaina vastus kovenee, kun iltakuudelta vastustajiksi astuvat ykkössijoitetut EJ Tackett ja Marshall Kent, jotka voittivat tämän turnauksen pari vuotta sitten.
Illan ottelussa Santtu keilasi vasenta rataa, jolla oli pidempi hoito, Ethan hankalampaa lyhyempää keliä. Molemmat miehet latoivat palloa taskuun ja pulikat lähtivät, kunnes Ethanille jäi kasiruutuun kymppi. Santun lopputuplalla siihen tuli 267, eivätkä Chris Via/Darren Tang saaneet kymppiä nurin ennen kuin aivan loppusarjassa, 208.
Toinen sarja meni jännäksi. Vastustajat ottivat alkutriplalla johdon, jota Santtu ja Darren kavensivat omalla triplallaan. Tahvanaisen lopputriplalla Vian piti tehdä tupla viimeiseen ruutuun, mutta hän teki vain yhden, kymppi jäi toisella heitolla. Pisteillä 229-225 suomalaispari otti 2-0 johdon.
Kolmas sarja oli merkillinen, Via/Tang teki kaksi tuplaa alkusarjaan, mutta välissä oli missi. Toisen tuplan päälle heille lipsahti kaksi isoa missiä ja Darrenin neloskeilan paikko jäi sarjan ainoaksi, kun molemmat kaverit nykäisivät yhden keilan missit loppuun. Tuolla sai vain 158 ja Tahvanainen/Fiorella oli helppo homma viedä sarja lukemallaan 209. Matsi oli 3-0 ja peli näytti selvältä.
Mutta ei. Neljännessä sarjassa tyhjät siirtyivät toiselle puolelle, Santtu teki kaksi kertaa 2-4-8-10-reiän ja Ethan oman ison reikänsä. Lisäksi hän vetäisi kympistä ohi. Nyt sarjavoiton ottaminen oli helppoa vastustajalle, joka kavensi matsia pistein 225-180.
Viidennessä sarjassa pidettiin missikisat. Ethan missasi kympin, samoin ensin Chris ja kohta myös Darren. Kun vielä sekä Fiore, että Tahvanainen lipsauttivat 2-4-8-10 tyhjät, kaventui peli kahteen neljään tuloksilla 190-214.
Kuudennessa sarjassa vedettiin taas kaksi kymppimissiä, yhden kirjasi Tang ja toisen Fiore. Jenkit tekivät neljän jonon, joka päättyi Vian 4-6-stereoihin. Meikäläisten pari triplasi ensin, sitten Ethanille jäi kymppi heilumaan. Santun kolmella kaadolla ottelu saatiin poikki pistein 224-205 Tahvanainen/Fioren hyväksi. Ottelu siis saatiin kotiin sarjoin 4-2.
Santtu vastaili kysymyksiini hieman kieli poskessa: ”Noo, piti naatiskella, eipä siinä kummallakaan ollut fiilis, että olisi hätää pelissä. No siis itse tuhosin oman radan aika hyvin, että siinä parin sarjan jälkeen tuli väärä palloveikkaus, mutta muuten sitä ei ihan hirveesti tarvinnut veikkailla tai paikkailla. Ja pariksi päädyttiin, kun viime vuonna oli siitä puhetta, että vois olla hauska pelata keskenään ja ollaan ihan hyvii kavereita.
Perjantai-iltana he saavat vastaansa parin Boog Krol ja Keven Williams.
Pekka Korpi
Kuva PBA