BowlTV Openissa 12 sarjan jälkeen jatkaa kaksitoista parasta. Hienointa on, että mukana on Peppi Konsterin nimi.
– Nyt oli kyllä ensimmäinen kerta kun näin kovassa tulostasossa kestin mukana, sikäli jo henkinen voitto. Hieman jännitti tuo burn, onneksi sain sen hoidettua. Pelasin koko kuusi sarjaa luottopallolla Idol Cosmoksella, iloitsi Peppi pelien jälkeen.
Ensimmäinen kuuden sarjan peli oli hoidetuilla radoilla. Peppi ennusti tulostason nousevan korkeammaksi nähtyään olosuhteen, ja se piti paikkaansa. Pepin ensimmäinen kuusi sarjaa alkoi lupaavasti 246, 212 ja 229. Sitten lipsahti 168. Mutta seuraavaan sarjaan tulikin sitten Pepin ensimmäinen PWBA 300 sarja! Viimeiseen vielä 240 ja lopputulos oli 1395. Sillä oltiin tässä vaiheessa sijalla 15, joten vielä oli hieman kirittävää jatkoon. Eroa rajaan oli vain 13 pistettä.
Kärki keilasi 1488 vauhdissa, tekijänä Karsyn Lukosius. Toisen 300 sarjan teki ensimmäiseen sarjaansa Li Sin Jane.
Toinen kuusi sarjaa jatkettiin siitä mihin jäätiin, ilman hoitoa. Tuloksissa tuli hajontaa, ensimerkiksi Nora Johansson epäonnistui tehtyään ensimmäiseen 1449 ja toiseen ”vain” 1299. Näillä tuloksilla hän tippui rajan ulkopuolelle ollen 15.
Tuttu nimi Shannon Pluhowsky sen sijaan onnistui huikeasti tehden tähän peliin 1561. Siihen lisää ensimmäisen pelin tulos 1430 ja tuloksella 2991 (ka 249,25) hän on kärkisijalla.
Peppi teki samantyylisen pelin kuin ensimmäinen, taas neljäs sarja oli ainoa alle parin. Sarjoilla 230,247, 237, 196, 248 ja 213 lopputulos oli 1371 ja vei Pepin kahdentoista sakkiin sijoituksen ollen 11. Eroa rajaan jäi yksitoista pistettä.
– Olen pelannut tällä aika vähän ja nyt sarjoja on tullut yhtäkkiä paljon, kropassa jo tuntuu ja peukalosta alkaa iho rullaantumaan. Onneksi Suomessa on tottunut pelaamaan paljon sarjoja, Peppi kertoi.
Pelit jatkuvat lauantaina kahdentoista parhaan matsipeleillä. Klo 16 Suomen aikaa alkaa ensimmäiset kuusi sarjaa ja klo 21 toiset kuusi. Sen jälkeen viisi parasta jatkaa pudotuspeleihin.
– Yritetään saada unta hässäkän jälkeen. Ei päästy sisään yöpaikkaan koska lukosta oli akku loppunut ja sen korjaaminen hieman kesti. Huomenna sitten 12 sarjaa vähintään. Kunhan saan hyvän pelimoodin päälle ja hyviä heittoja, uskoisin että on hyvät saumat päästä taas telkkariin. Mennään heitto ja matsi kerrallaan. Jos ei reaktiota löydy, sitten ollaan ongelmissa, mietti Peppi tulevaa.
Teksti: Tiina Viljakka
Kuva: BowlTV