Seniorimiesten tilanne näytti hyvältä melkein loppuun asti, mutta kun lopulliset tulokset näytettiin, joukkueen sijoitus oli kuudes. Naiset eivät saaneet tänään samanlaista tulosta kuin eilen ja jatkopaikka jäi saavuttamatta. USA voitti molemmat seniorien joukkuemestaruudet. Veteraaneissa Australia voitti naisten ja Puerto Rico miesten mestaruuden.

Seniorimiehet aloittivat päivän räväkästi. Ruutuun iskettiin kolme kertaa yli 230 pisteen sarjat ja tulosta tuli 901. Sillä noustiin mukavasti neljänneksi. Eroa viidentenä olevaan Saksaan oli 50 pistettä ja edellä olevaan Hollantiin vain kaksi pistettä. Belgia nakutti pikkuisen paremman tuloksen eli 907 ja nousi sillä toiseksi amerikkalaisten taakse.

Toiseen sarjaan ei tullut yhtä paljon kuin ensimmäiseen. 770 tuloksella noustiin kuitenkin kolmanneksi. Eroa takana olevaan Saksaan 14 pistettä ja viidentenä olevaan Belgiaan 21 pistettä.

Kolmas sarja oli yhtä kärsimystä. Keilat eivät vaan lähteneet tarpeeksi hyvin vaikka taskuosumia oli. Päälle muutama reikä, niin tulos jäi alle parin ollen 773.  Saksa meni selkeästi ohi. Vieressä laskettiin tiukasti Belgian pisteitä menevätkö ohi. Ja niinhän siinä kävi, että menivät neljänneksi. Kun vielä Norjakin teki hyvän tuloksen ja kiilasi väliin, joukkueen sijoitus oli kuudes. Vain kymmenen pistettä neljännestä sijasta.

– Ensimmäinen peli oli hyvä, muissa sarjoissa jollakin tavalla osuttiinkin. Jotain tekee väärin kun saa yhdellä tuplalla juuri parituloksen vaikka osuukin. Viimeisessä sarjassa jäi todella monta kymppikeilaa. Jos yksi keiloista olisi lähtenyt jossakin välissä, tilanne olisi ollut toinen, juttelivat Panu Nurmilo ja Timo Raatikainen.

Veteraanimiehet eivät aloittaneet tänäänkään kovin hyvin, ensimmäinen sarja oli 643. Toiseen sarjaan tuli huima parannus, Jukka Poutiaisen 225 ja Leif Tuomisalon 210 avulla tulosta kertyi 753. Sijoitus ei kuitenkaan muuttunut.

Kolmas sarja oli jälleen huomattava parannus aikaisempiin peleihin, nyt kertyi jo tasan 800. Joukkueen lopullinen sijoitus oli 14.

– Ei ole paljoa kerrottavaa, totesi Teemu Raatikainen lyhyesti pelien jälkeen ja jatkoi.
– Minun pallot lähtee nyt Mongoliaan, pelaajat ottivat ne vastaan hyvin iloisina.

Naisten ensimmäinen sarja oli suoraan sanottuna karmea. Paras sarja oli Reija Lundénin 179, tulosta tuli vain 639. Sijoitus tipahti viidenneksi. Eroa rajaan oli onneksi vain 11 pistettä, mutta saksalaiset olivat heti perässä kuudentena samalla pistelukemalla.

Toinen sarja sujui jo huomattavasti paremmin. Tuloksella 744 sija pysyy edelleen viidentenä, eroa jatkoon vain yhdeksän pistettä. USA, Kanada ja Australia ovat sen verran karussa että voi sanoa heidän olevan varmat semifinalistit. Viimeisestä paikasta taistelee Saksa, Suomi, Meksiko ja Ranska jotka ovat 40 pisteen sisällä toisistaan.

Kolmannesta sarjasta näytti tulevan ensimmäisen sarjan uusinta ja jatkopaikka alkoi lipua käsistä. Vieressä Saksa teki kaatojonoja, meidän ruutuun niitä ei tullut vaan jokunen tyhjä. Myös Meksiko näytti tekevän parempaa tulosta. Ja Ranska. Suomelle tulosta 694, jolla tiputtiin monta sijaa alaspäin sijalle seitsemän.

– Joukkueena tehtiin ihan liikaa tyhjiä ja huonoja osumia. Henkilökohtaisesti parempaa pelaamisesta kuin eilen, mutta jokaisesta huonosta heitosta tuli rankaisu. Tulos ei ollut kummoinen, harmitteli Reija.

Leif Tuomisalo keilasi mukaan veteraanien Mastersin finaaliin. Hänen pelit alkaa huomenna klo 12.30. (klo 22.30 Suomen aikaa). Senioreista Panu Nurmilo aloittaa finaalin klo 10 (klo 20) ja Timo Raatikainen aloittaa klo 15 (klo 01) suoraan toisesta osiosta johon pääsi kahdeksan parasta.

Naisten joukkuepelin viimeisissä ruuduissa jännitettiin pääseekö naisista yksi vai kaksi Mastersin finaaliin. Tällä kertaa tuloslista antoi hyviä uutisia, kun sekä Reija että Jaana varmistivat jatkopaikan. Molempien pelit alkavat huomenna klo 11 (klo 21).

Naisten semifinaali: Finaali:
USA – Saksa  2 – 1 USA – Australia  2 – 1
Australia – Kanada  2 – 0
Miesten semifinaali: Finaali:
USA – Belgia  2 – 0 USA – Hollanti  2 – 0
Hollanti – Saksa  2 – 1
Veteraaninaisten semifinaali: Finaali:
Australia – Tsekki  2 – 0 Australia – Ranska  2 – 0
Ranska – Islanti  2 – 1
Veteraanimiesten semifinaali: Finaali:
Japani – Puerto Rico  1 – 2 Puerto Rico – Meksiko  2 – 0
Australia – Meksiko  1 – 2

Tulokset IBF:n sivuilta (osittain reaaliaikainen)

Tulokset PanAm Bowlingin sivuilta

Live stream, online scoring, aikataulut

Kuvat ja teksti: Tiina Viljakka