Raision keilailukeskus, viralliselta nimeltään Keilaraisio Oy Eriksson, on toiminut kohta 50 vuotta samoissa tiloissa. Keilahallissa on keilattu menneinä vuosina kaikenlaisia SM-kilpailuja, mutta nyt on vuorossa ensimmäiset veteraanien SM-kilpailut.

SM-kilpailuiden ensimmäinen erä keilattiin maanantaina 26.1. Parhaan naisten tuloksen keilasi Marja Hongisto 1092 ja miesten Jori Kaijanen 1174. Mukaan ehtii vielä ilmoittautua, viimeinen kilpailuerä keilataan 22.3.

Hallin tarinat ovat Erikssonin perheen elämää keilailun ympärillä. Perustajat Lasse ja Ritva Eriksson viettivät 50-vuotishääpäiväänsä uuden vuoden aattona. Lasse Eriksson olikin oikea henkilö heittämään avausheiton SM-kilpailuiden kunniaksi.

Petra Eriksson-Sola, Ritva Eriksson ja Lasse Eriksson

Vuonna 2027 on Raision keilailukeskuksen juhlavuosi ja luvassa on kilpailuja kaikille sarjoille, viihdettä, hyvää ruokaa ja isot juhlat syksyllä. Petra Eriksson-Sola toivottaa kaikki tervetulleiksi juhlimaan.

Kuvat ja teksti: Petra Eriksson-Sola

Veteraanien SM-kilpailujen tulokset

Veteraanien SM-sivut