Naisten ja miesten SM-finaaliviikonloppu on vauhdissa Talin keilahallissa Helsingissä. Tässä uutisessa seuraamme miesten tuloksia.

A-tasolla ensimmäinen finaalipäivä on pelattu ja 12 parasta sunnuntaille jatkavaa pelaajaa tiedossa. Kärjessä ennen huomisia pelejä on Niko Oksanen, joka keilasi erittäin vahvasti erityisesti toisen 8 sarjan osion, jossa Oksaselle huimat 2010 pistettä kahdeksaan sarjaan. Miesten B-tason loppukilpailun avausosio keilataan päätökseen lauantai-iltana ja siitä kahdeksan parasta etenee huomiseen Round Robiniin.

Tulokset:

Tulokset – miesten A-taso 24 parasta (12 parasta jatkoon)

Tulokset – miesten A-taso 48 parasta avausosio

B-tason loppukilpailun tulokset: 

40 parasta 8 sarjaa

48 miestä aloitti SM-loppukilpailun aamupäivällä. Ensimmäisen kahdeksan pelatun sarjan jälkeen 24 jatkoi toiseen osioon, jossa pelattiin 12 jatkopaikasta huomiseen Round Robiniin. Niko Oksasen 16 sarjan kärkitulos tänään oli 3892, Hänen  jälkeen tuloksissa toisena päivän päätteeksi oli Luukas Väänänen tuloksella 3804 ja kolmantena Niko Rasi 3742 pisteellä. Tämän päivän pisteet jatkavat pelaajien mukana myös huomiseen Round Robiniin.

Sunnuntaille saadaan kyllä erittäin mielenkiintoinen kattaus taistelemaan SM-mitaleista. Edellä mainitun kolmikon lisäksi sunnuntain Round Robiniin jatkavat Leevi Saikkala, Jonne Kaisku, Juhani Tonteri, Markus Lahti, Linus Boström, Lenni Juutilainen, Joonas Jehkinen, Joonas Jähi ja Panu Nurmilo.

Jonne Kaisku on yksi monesta nuoresta 12 parhaan joukkoon edenneestä pelaajasta.

Niko Oksanen keilasi tänään 300 pisteen sarjan, minkä lisäksi hän rikkoi toisessa kahdeksan sarjan osiossa maagisen kahden tuhannen pisteen rajan. Oksanen kuitenkin suhtautui tilanteeseen vielä hyvin maltillisesti, sillä peli on pahasti kesken ja kovimmat pelit edessä vasta huomenna.

– Hyvä fokus oli tekemisessä ja tänään tuli tulosta. Hyvä näin. Mitään yksittäistä avainta onneen ei tänään ollut, vaan ihan kokonaisuudessaan hyvää tekemistä. Mihinkään ei voi tuudittautua. Tämä on pitkä kisa ja huomenna edessä on ainakin 11 sarjaa ja sen jälkeen katsotaan, ketkä pelaavat telkkarissa, Oksanen summasi.

Tuloksissa toisena oleva Luukas Väänänen jahtaa ensimmäistä henkilökohtaista mitalia miesten SM-kilpailuissa. Myös hän suhtautuu maltilla tilanteeseen ennen huomisia sarjoja.

– Tänään kulki hyvin alussa ja lopussa. Välisarjoissa oli haasteita, mutta isoihin ongelmiin ei tänään jouduttu. Huomenna pitää tehdä paljon kaatoja ja voittaa pelejä Round Robinissa. Kovaa saa huomenna pelata ja ei kyllä helpolla irtoa paikka kolmen parhaan joukossa, Väänänen kommentoi.

Ja kovaa peli on ollut jo tässä vaiheessa, kun 24 parhaan joukostakin ulos karsiutuivat muun muassa Tomas Käyhkö ja Juho Rissanen.

Miesten B-tason finaali käynnistetään 40 pelaajan osalta klo 17.30. Tästä kahdeksan sarjan osiosta kahdeksan parasta etenevät sunnuntain Round Robiniin.

Miesten B-tason 8 parasta selvillä

Myös miesten B-tason loppukilpailun ensimmäinen 8 sarjan osio on pelattu loppuun. Sunnuntain Round Robiniin etenee kahdeksan pelaajaa. Illan ykköstuloksen 1674 keilasi Tomas Rönn. Hänen lisäksi Round Robiniin matkaavat Johan Tissarinen, Alfons Rosendal, Henrik Juotasniemi, Mika Peräniemi, Jarno Palm, Tuukka Haapa-Aho ja Daniel Tran.

B-tason loppukilpailun tulokset: 

40 parasta 8 sarjaa

Sunnuntaina aikataulu kokonaisuudessaan: 

Sunnuntai 25.5.2025

Round Robin pelit alkavat klo 10.00
Miehet A – 12 pelaajaa
Naiset A – 8 pelaajaa
Miehet B – 8 pelaajaa
Naiset B – 8 pelaajaa

Klo 13.00 alkaen B-tason välierät ja finaalit
Klo 16.20 A-tason välierät
Klo 17.20 A-tason finaalit (suora TV-lähetys Yle TV2 ja Yle Areena)

Miesten ja naisten SM-kilpailuiden kotisivut 

Tulossivu 

SKL:n YouTube-kanava 

Striimitiimin kotisivut

Teksti ja kuvat: Henri Havusela