PWBA-kiertueen toinen kilpailu USBC Queens alkoi torstaina Las Vegasissa. Harjoitukset käytiin keskiviikkona ja ensimmäinen karsintablokki pelattiin eilen.

Kilpailussa keilattiin eilen ensimmäinen viiden sarjan karsintablokki ja A-ryhmässä keilasivat Peppi Konsteri ja Eliisa Hiltunen. Peppi keilasi viiteen sarjaan yhteistuloksen 1139 ja tässä vaiheessa hän on sijalla 17. Kauhean kaukana hänestä ei ole myöskään Eliisa, joka heitti tuloksen 1115 ja on jaetulla sijalla 26. Molemmat naiset ovat siis hyvin kisassa mukana, kun 15 sarjan jälkeen jatkoon pääsee 63 pelaajaa sekä viime vuoden voittaja.

– Hyvä peli oli tänään, pysyin aika hyvin muutoksissa mukana. Sellaista hyvää tekemistä ja vähän tuurikin kävi. Hallissa on radat kahdella puolella ja ne ovat keskenään aika erilaiset, niin lopussa oli hieman hankaluuksia löytää toimivaa ideaa eri puolilla hallia. Hyvillä mielin voi jatkaa, mutta paljon on vielä sarjoja jäljellä, kertoi Eliisa.

– Eka blokki meni tosi kivasti! Yhdessä sarjassa oli vähän ongelmia, kun joutui yhdelle hallin vaikeimmista ratapareista, mutta onneksi senkin sarjan sai jotenkin pelastettua. Hoito muuten tuntuu aika helpohkolta itselle, katsotaan miltä huominen näyttää, kun pelataan burnilla. Mutta hyvissä asemissa ekan päivän jälkeen, kommentoi Peppi.

Toinen karsintablokki keilataan tänään ja Peppi sekä Eliisa aloittavat radoilla klo 23 Suomen aikaan. Kilpailuja on mahdollista seurata BowlTV:n kanavalla.

PWBA:n kilpailusivut

Tulokset ensimmäisen karsintablokin jälkeen

 

Teksti: Bertta Hartikka

Kuvat: Henri Havusela