Veteraanien EM-kilpailuissa Wienissä pelattiin miesten joukkuepelin toinen kolmen sarjan osio päätökseen.

Suomen joukkue Erkki Koivuranta, Leif Tuomisalo, Jukka Poutiainen ja Esa Nieminen pelasivat hienosti myös tämän päivän. Ensimmäinen sarja ei suurempia ongelmia tarjonnut ja hienolla sarjan loppukirillä kasattiin 799 pistettä. Toiseen sarjaan sattui hankala ratapari hallin loppupäästä. Koko sarja oli lähes selviytymistä ehjin ruuduin, koska radat olivat jo niin puurolla. Tulosta 734 ja viimeiseen sarjaan tulisi ryhdistäytyä, koska neljäntenä olevan Suomen ero viidentenä olevaan Itävaltaan oli kaventunut 85 pisteeseen. Onneksi Suomi pääsi pelaamaan viimeisen sarjan hallin alkupäässä, missä  radat olivat paljon ”suorempia” ja liukua löytyi enemmän. Suomi pelasi parhaimman sarjansa 826 ja pysyi neljäntenä edeten semifinaalipeleihin karsinnan ykköstä Saksaa vastaan.

Viimeisessä sarjassa jännitys oli toisenkin mitalin puolesta suuri. Erkki Koivuranta oli neljännellä sijalla All eventissä ennen viimeistä sarjaa. Eroa kolmantena olevaan Itävallan Wolfgan Hauskaan oli vain 11 pistettä. Erkin viimeisen sarjan 252 nosti lopulta Erkin pronssille 18 sarjan yhteispisteiilä 3904! All event-kullan voitti Ranskan Serge Frouvelle pistein 4030 ja hopean Saksan Peter Knopp 3981.

Joukkuepelin semifinaalit alkavat klo 18.15 Suomen aikaan. Suomi kohtaa karsinnan voittaneen Saksan rataparilla 11-12 ja toisessa pelissä kohtaavat Ranska ja Skotlanti rataparilla 7-8 . Otteluiden voittajat selviytyvät loppuotteluun, joka pelataan heti semifinaalin jälkeen klo 19.30 rataparilla 9-10. Palkintojenjakoseremoniat joukkuekisasta ja All eventistä päättävät illan Wienissä klo 21.15 alkaen.

Livestream

Online Scoring

Tulokset

EM-kilpailujen sivustolle

EM-kilpailujen aikataulu

Öljyprofiili

LaneMapGuide

 

Sami Järvilä