Finnish Masters on kaudella 2018-19 perustettu merkittävä kansallinen turnauskiertue, joka huipentuu syksyisin pelattavaan lopputurnaukseen, johon kutsutaan Finnish Masters -pisteiden perusteella 72 huippukeilaajaa ottelemaan kiertueen mestaruudesta.

Tomas Käyhkö on kerännyt kaikista keilaajista selvästi eniten Finnish Masters -pisteitä. Hän voitti myös lopputurnauksen vuonna 2020.

Keilaajat keräväät kauden aikana Finnish Masters -pisteitä kotimaan ja Euroopan kilpailuista. Finnish Masters -pisteitä voi saavuttaa Ranking-osakilpailuista, miesten- ja naisten SM-kilpailuista, seniorien SM-kilpailuista, juniorien SM-kilpailuista, Junnu Tourilta, Brunswick Ballmaster Openista, kaikista WBT-osakilpailuista, kaikista EBT-osakilpailuista, kaikista PBA-osakilpailuista sekä erikseen Finnish Masters -osakilpailuksi hyväksytyistä turnauksista.

Finnish Masters kalenteri kaudella 2020-2021

Tällä hetkellä käynnissä olevat kilpailut:

Rauman Keilailuliiton talviturnaus, Rauma C-kategoria
Kaatoputki 2021, Kouvola C-kategoria
Ranking Imatran Pultti, Imatran kylpylän keilahalli A2-kategoria

Finnish Masters lopputurnauksen tulokset 22.8.2020

Finnish Mastersin mielenkiintoa lisää se, että lopputurnaukseen kutsutaan pelaajia kaikista ryhmistä:  miehet, naiset, seniorimiehet, seniorinaiset, junioripojat ja junioritytöt.

Ehdot täyttävä turnaus Suomessa voi hakea Finnish Masters -osakilpailun statusta. Turnaus voi olla suunnattu kaikille tai vain joillekin ryhmille.

Kauden 2019-20 Finnish Masters -lopputurnauksen voittajaksi kruunattiin Tomas Käyhkö.
Kauden 2018-19 Finnish Masters -lopputurnauksen voittajaksi kruunattiin Joonas Jähi.

Finnish Masters -kiertueen tarkat säännöt, pistejärjestelmät ja ohjeet tästä:
Finnish Masters säännöt 2020-2021
Finnish Masters säännöt 2019-2020.

Taulukosta näette kaikkien kilpailujen pisteet ja kokonaistilanteet eri kategorioissa:

Pistetilanteet 8.4.2021 (Excel)

Junioritytöt top 10

1. Mila Nevalainen Juvel-Team, Hämeenlinna 7220
2. Peppi Konsteri Giants, Pori 6092
3. Pinja Laukkanen Nasevat, Raisio 5400
4. Roosa Pusa IKK, Imatra 4637
5. Stella Lökfors GB, Helsinki 4374
6. Ella Rantamäki Cherry, Tampere 4350
7. Tiiamari Laukkanen Pinfans, Kouvola 3816
8. Nanna Salakka WBT, Varkaus 3726
9. Melina Vikström Nasevat, Raisio 2664
10. Jenna Nissi Nasevat, Raisio 2612

Junioripojat top 10 

1. Simon Tissarinen CPS, Kokkola 6271
2. Luukas Väänänen Joe’s Gold, Joensuu 5010
3. Rami Mukkula All Stars, Kouvola 4072
4. Lenni Juutilainen Kolaus, Kuopio 3903
5. Simo Uosukainen ParKe, Imatra 3541
6. Oskari Salmivesi TKK, Tampere 3510
7. Max Räsänen Kolaus, Kuopio 2862
8. Leevi Saikkala GB, Helsinki 2635
9. Jani Soukka Ice-Bowling, Ylä-Savo 2392
10. Markus Lahti TKK, Tampere 2392

Seniorinaiset top 10 

1. Jaana Taavitsainen Smash, Rauma 1278
2. Reija Lundén GB, Helsinki 1272
3. Sanna Ohrimovitsch X-COM, Lappeenranta 1080
4. Nina Haavisto Smash, Rauma 708
5. Tuula Tamminen aCat, Hyvinkää 636
6. Päivi Uusinarkaus Saagat, Tornio 630
7. Jaana Anttas Nasevat, Raisio 537
8. Kaija Niemelä La-Ke, Lapua 476
9. Marjaana Stenvall Smash, Rauma 432
10. Sirpa Viljanen GH, Rauma 420

Naiset top 10 

1. Sanna Pasanen Giants, Pori 2660
2. Eliisa Hiltunen Bay, Lahti 2468
3. Ani Juntunen Giants, Pori 1472
4. Mila Nevalainen Juvel-Team, Hämeenlinna 1251
5. Teea Mäkelä Nasevat Raisio 936
6. Jenni Heino Cherry, Tampere 911
7. Peppi Konsteri TPS, Turku 872
8. Pakarinen Essi Bay, Lahti 720
9. Jaana Taavitsainen Smash, Rauma 684
10. Katja Lahdelma Bay, Lahti 641

Miehet top 10

1. Tomas Käyhkö Mainarit, Varkaus 7814
2. Niko Oksanen All Stars, Kouvola 5064
3. Teemu Putkisto Bay, Lahti 4467
4. Juho Rissanen Mainarit, Varkaus 4357
5. Jesse Kallio TPS, Turku 4181
6. Pasi Uotila Ailec, Helsinki 3100
7. Osku Palermaa Patteri, Helsinki 2968
8. Juuso Tiainen Siniset, Riihimäki 2949
9. Pyry Puharinen GB, Helsinki 2396
10. Juhani Tonteri Bay, Lahti 2262

Seniorimiehet top 10 

1. Kimmo Lehtonen GB, Helsinki 3643
2. Jarmo Ahokas Bay, Lahti 2217
3. Kai Virtanen GB, Helsinki 2084
4. Petri Keituri TKK, Tampere 2076
5. Petri Mannonen TKK, Tampere 1725
6. Ari Halme RäMe, Lohja 1680
7. Mika Oksanen All Stars, Kouvola 1525
8. Teemu Raatikainen GB, Helsinki 1376
9. Olli Hossi Tornados, Helsinki 1290
10. Timo Raatikainen GB, Helsinki 1248