Arvokilpailut

Tulosta

Suomi menestyi Special Olympics -kesämaailmankisoissa

21.03.2019

Abu Dhabissa järjestetyissä Special Olympics -kesämaailmankisoissa Suomen joukkue pärjäsi hienosti ja tuliaisina on kolme mitalia.

Kehitysvammaisten Special Olympics -kesämaailmankisat päättyivät torstaina Abu Dhabissa. Kilpailut olivat suomalaisittain menestys, ja myös keilailussa Suomen joukkue saavutti hyviä tuloksia. 

Suomen keilailujoukkueeseen kuuluivat Marika Kukkohovi, Johanna Koskinen, Tuomo Kukkohovi sekä Perttu Koskinen

Johanna Koskinen voitti singlessä kultaa divisioonassa D17.  Lisäksi singlessä Tuomo Kukkohovi (D42) ja Marika Kukkohovi (D29) saavuttivat hopeaa.  

Joukkuekilpailussa Suomi sijoittui puolestaan neljänneksi. 

Seuraavat Special Olympics -kesämaailmankisat järjestetään vuonna 2023 Saksan Berliinissä. Sitä ennen Ruotsi isännöi Special Olympics -talvimaailmankisoja vuonna 2021. 

Keilailutulokset Special Olympics -kesämaailmankisoissa 2019: 

Joukkuekilpailu

Divisioona 2: 1) Kanada I 1925, 2) Australia II 1801, 3) USA II 1774, 4) Suomi 1772 (Marika Kukkohovi, Johanna Koskinen, Tuomo Kukkohovi, Perttu Koskinen), 5) Kanada II 1736, 6) Saksa 1718, 7) Malta 1715, 8) Singapore 1596.
Singlekilpailu

Naiset

Divisioona D17: 1) Johanna Koskinen Suomi 483, 2) Olga Markova Venäjä 462, 3) Lisa McDermott Kanada 457, 4) Michaela Geissler Saksa 451, 4) Jennifer Allen Kanada 451, 6) Dominique Schulz Saksa 436, 7) Natasha Bianchi Malta 413, 8) Jessica Farrugia 404.
Divisioona D29: 1) Linda Mary Renner Kanada 364, 2) Marika Kukkohovi Suomi 360, 3) Carine Bourgonjon Belgia 327, 4) Siti Marina Frohlich Malesia 312, 5) Anna Proskura Kazakstan 311, 6) Vanessa Francine Bernabela Aruba 284, 7) Manon Cliche Kanada 280, 8) Afra Mohamed Almansoori Arabiemiraatit 272.
Miehet

Divisioona D42: 1) Mark Serge Malta 546, 2) Tuomo Kukkohovi Suomi 542, 3) David Nixon Uusi-Seelanti 509, 4) Jesper Koops Hollanti 496, 5) Patrick Reid Kanada 410.
Divisioona D45: 1) Graham Cleland Australia 465, 2) Scott Davis USA 409, 3) Samyr Anakkar Gibraltar 404, 4) James Bergeron USA 393, 5) Iurii Liamtsev Venäjä 392, 6) Tal Sharabi Israel 383, 7) Perttu Koskinen Suomi 380, 8) Michael Kalhammer Saksa 365.
Parikilpailu

Divisioona D16: Tyler Baxter/Jonathan Harmon USA 1299, 2) Nicholas Falzon/Mark Serge Malta 1151, 3) Todd Courrier/Richard Verne Dolan Kanada 1015, 4) Johanna Koskinen/Tuomo Kukkohovi Suomi 933.
Divisioona D17: 1) Shane Leslie Martinez/Samyr Anakkar Gibraltar 911, 2) Tamaar Alami/Matthew White Iso-Britannia 895, 3) Thomas Hunter Howlett/Darren Wallis Australia 872, 4) Witold Hornung/Robert Litaszewski Puola 871, 5) Moemen Mohamed Aly/Sameh Nabil Irbrahim Egypti 805, 6) Perttu Koskinen/Marika Kukkohovi Suomi 725, 7) Iurii Liamtsev/Pavel Vasilevich Adaskalitse Venäjä 708, 8) Rebecca Starling/Michael Stevenson Iso-Britannia 698.

Lisätietoja Suomen Vammaisurheilu ja -liikunta VAU:n sivuilta.


« Palaa